روسیه تجارت یورو و دلار را در بورس خود متوقف کرد

یوان چین دلار را کنار زده و تبدیل به پرمعامله‌ترین ارز روسیه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعمال دور جدید تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه، مسکو تجارت دلار و یورو را در بازار بورس خود به حالت تعلیق در آورد. صرافی اصلی و بانک مرکزی این کشور روز چهارشنبه دو بیانیه‌ جداگانه درباره توقف استفاده از یورو و دلار برای تبادل ارزی صادر کردند.

به گزارش «رویترز»، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد به دلیل اعمال تدابیر محدودکننده از سوی آمریکا علیه گروه بورس مسکو، مبادلات تجاری و خرید و فروش اسناد و اوراق بهادار به دلار و یورو به حالت تعلیق درآمده است.

این حرکت به این معنی است که بانک‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران دیگر نمی‌توانند از طریق یک صرافی مرکزی که مزایایی از نظر نقدینگی، تسویه و نظارت دارد، با دو ارز مذکور معامله کنند.

در عوض آنها باید در خارج از بورس معامله کنند، جایی که معاملات مستقیماً بین دو طرف انجام می‌شود. بانک مرکزی اعلام کرد از داده‌های فرابورسی برای تعیین نرخ رسمی ارز استفاده خواهد کرد.

بسیاری از روس‌ها بخشی از پس‌انداز خود را به دلار یا یورو نگه می‌دارند، زیرا به دلیل بحران‌های دوره‌ای طی دهه‌های اخیر ارزش روبل بارها سقوط کرده است. اما بانک مرکزی روسیه به مردم اطمینان داد که سپرده‌های آنها امن است.

این بانک در بیانیه خود تاکید کرد: «شرکت‌ها و افراد می‌توانند به خرید و فروش دلار و یورو از طریق بانک‌های روسیه ادامه دهند. تمام وجوهی که به دلار و یورو در حساب‌ها و سپرده‌های شهروندان و شرکت‌ها وجود دارد امن است.»

به گفته رویترز، با نظر به اینکه مسکو روابط تجاری و سیاسی نزدیک‌تری با پکن دارد، یوان چین دلار را کنار زده و تبدیل به پرمعامله‌ترین ارز این کشور شده است، به طوری که 53.6 درصد از کل ارزهای خارجی معامله شده در بورس روسیه طی ماه مه را تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید