حمله موشکی به کشتی‌های تجاری در شرق عدن

آمریکا پس از حمله به کشتی «توتور»: سکوهای پرتاب موشک حوثی‌ها را نابود کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت امنیت دریایی بریتانیا «آمبری»، پنج‌شنبه 23 خرداد اعلام کرد یک کشتی تجاری در حدود 129 مایل دریایی شرق عدن یمن که مورد اصابت یک موشک قرار گرفت، درخواست کمک کرده است. این کشتی از مقصد مالزی به سمت شهر ونیز ایتالیا در حرکت بود.

پس از اینکه شبه‌نظامیان حوثی، چهارشنبه 23 خرداد اعلام کردند کشتی «توتور» در دریای سرخ را به دلیل «نقض تصمیم ممنوعیت ورود به بنادر فلسطین» هدف قرار داده‌ند، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» به این حمله پاسخ داد.

«کشتی توتور»

ارتش آمریکا اعلام کرد نیروهای غربی با موفقیت 3 پرتابگر موشک کروز ضد کشتی و یک سامانه پهپادی در منطقه تحت کنترل حوثی‌های یمن را منهدم کردند.

ارتش افزود: «این هدف‌گیری در پاسخ به یک قایق بدون سرنشین حوثی‌ها که به کشتی توتور در دریای سرخ حمله کرد، صورت گرفت.»

ارتش همچنین تایید کرد که اصابت قایق بدون سرنشین به موتورخانه کشتی آسیب وارد کرده است.

در این بیانیه آمده است «رفتار شرورانه و بی‌خردانه مستمر حوثی‌های مورد حمایت ایران ثبات منطقه را تهدید می‌کند و جان دریانوردان در سراسر دریای سرخ و خلیج عدن را به خطر می‌اندازد.»

حمله به ده‌ها کشتی

یحیی السریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی ها اعلام کرد، عملیات دقیق صورت گرفته است و بر اثر آسیب‌های جدی، کشتی در معرض غرق شدن است.

وی افزود: کشتی «توتور» را به دلیل اینکه عازم بنادر اسرائیل بوده است هدف قرار دادند.

این سخنگو از دو عملیات نظامی حوثی‌ها با گروهای عراقی در اسدود و حیفا در اسرائیل که به هدف اصابت کرده است خبر داد.

حوثی‌ها از 19 نوامبر در حمایت از مردم نوار غزه، ده‌ها کشتی در دریای سرخ و دریای عرب را با پهپاد و موشک هدف قرار داده است. این گروه ادعا می‌کند که این کشتی‌ها با اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر اسرائیل می‌روند.

این حملات شرکت‌های تجاری را مجبور به پیمودن مسیر طولانی‌تر و گران‌تری در اطراف آفریقا کرده است.

حملات این گروه به غرق شدن کشتی باری «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. همچنین حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز به کشته‌‌شدن 3 ملوان آن انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size