افزایش بی‌سابقه شمار آوارگان جهان به 120 میلیون نفر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، پنجشنبه 24 خرداد، اعلام کرد تا پایان آوریل سال جاری، شمار افرادی که به دلیل جنگ، خشونت و آزار و اذیت به اجبار آواره شده‌اند، به 120 میلیون نفر خواهد رسید.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان اعلام کرد آوارگی اجباری در سراسر جهان برای دوازدهمین سال پیاپی به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده است. جنگ‌ها و درگیری‌های مستمر در مناطقی مانند غزه، سودان و میانمار باعث شده شمار بیشتری از مردم از خانه‌های خود فرار کنند.

لزوم تغییرات سیاسی جهانی

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان هشدار داد اگر تغییرات سیاسی جهانی بزرگ در این زمینه انجام نشود، این میزان ممکن است افزایش پیدا کند. او گفت: «این افراد پناهندگان، پناهجویان و آوارگان داخلی بوده که به دلیل درگیری، آزار و اذیت و انواع مختلف خشونت‌های پیچیده و رو به افزایش، مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.» او افزود: «درگیری‌ها همچنان عامل بزرگی برای آوارگی هستند.»

افزایش میزان آوارگی در سال 2024

طبق گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، شمار آوارگان اجباری در چهار ماه نخست 2024 همچنان در حال افزایش بوده و احتمالاً تا پایان آوریل به بیش از 120 میلیون نفر خواهد رسید. گراندی تصریح کرد: «اگر تغییری در جغرافیای سیاسی بین‌المللی ایجاد نشود، متأسفانه پیش‌بینی می‌کنم که این رقم همچنان افزایش یابد.»

بحران‌های آوارگی در سودان و غزه

یکی از درگیری‌هایی که منجر به آوارگی شده، جنگ در سودان است که گراندی آن را «یکی از فاجعه‌بارترین جنگ‌ها» توصیف کرد. هرچند که درگیری‌ها در سودان توجه کمتری نسبت به سایر بحران‌ها به خود جلب کرده است.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان خاطرنشان کرد بیش از 9 میلیون نفر در داخل سودان آواره شده و دو میلیون نفر دیگر به کشورهای همسایه از جمله چاد، مصر و سودان جنوبی پناه برده‌اند. گراندی اضافه کرد: «هر روز صدها نفر به دنبال امنیت به چاد می‌رسند.»

در غزه، بمباران‌ها و عملیات زمینی اسرائیل منجر به آوارگی داخلی حدود 1.7 میلیون نفر شده که حدود 80 درصد جمعیت این منطقه را شامل می‌شود. بسیاری از این افراد مجبور به جابجایی چندین باره شده‌اند.

گراندی هشدار داد که هرگونه عبور احتمالی آوارگان از غزه به مصر، برای فرار از حمله اسرائیل، فاجعه‌بار خواهد بود. او گفت: «وقوع یک بحران پناهندگان دیگر، خارج از غزه، برای همه بسیار فاجعه‌بار خواهد بود، زیرا تضمینی نداریم که مردم به غزه بازگردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید