گوترش: حوثی‌ها باید همه کارمندان سازمان ملل را آزاد کنند

پیشتر معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، انجام عملیات گسترده آدم‌‌ربایی توسط شبه‌نظامیان حوثی که شامل ربودن ده‌ها کارمند سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به آن شد را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تایید سازمان ملل متحد مبنی بر این‌که شبه‌نظامیان حوثی 11 کارمند این نهاد بین‌المللی را در یمن بازداشت کرده‌اند، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار آزادی همه کارکنان بازداشت شده این سازمان در یمن شد.

گوترش هشدار داد که دستگیری کارکنان سازمان ملل «نگران‌کننده است و نگرانی‌ها را در مورد تعهد حوثی‌ها به حل و فصل مناقشه در یمن افزایش می‌دهد.»

این اظهارات گوترش پس از آن مطرح می‌شود که گروه شبه‌نظامی حوثی در یمن دوشنبه اعلام کرد که یک شبکه جاسوسی آمریکایی-اسرائیلی را دستگیر کرده است.

عبدالحکیم هاشم، رئیس سرویس امنیتی این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شبکه دستگیر شده مستقیماً با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ارتباط بوده است.

پیشتر، معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، انجام عملیات گسترده آدم‌‌ربایی توسط شبه‌نظامیان حوثی که شامل ربودن ده‌ها کارمند سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به آن شد را محکوم کرد.

الاریانی، جمعه 18 خرداد در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد که این بازداشت‌های گسترده حوثی‌ها شامل دفتر هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی فعال در صنعا، پایتخت این کشور و برخی استان‌ها شده که ربودن شماری از زنان را نیز شامل شده است.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن، همچنین گفت: «بر اساس قوانین بین‌المللی انسانی، کارمندان در سازمان‌های بشردوستانه از حمایت ویژه‌ای برخوردارند که ایمنی و امنیت آن‌ها را در حین انجام وظایف، مطابق با کنوانسیون ژنو تضمین می‌کند.

او در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که این اقدامات تروریستی حوثی‌ها در نتیجه مستقیم سهل‌انگاری جامعه بین‌المللی، سازمان ملل متحد و سازمان‌های وابسته به آن در برخورد با شبه‌نظامیان حوثی حاصل شده است.

از سوی دیگر، حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید