«شکاف در تحریم‌‌ها»؛ روسیه چگونه به فناوری‌ کشورهای غربی دست پیدا می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از شروع جنگ اوکراین، کشورهای غربی تحریم‌های شدیدی علیه روسیه وضع کردند تا مانع دسترسی این کشور به کالاها و فناوری‌های غربی شده و مسکو را مجبور کنند به عملیات نظامی در شرق اروپا پایان دهد. اما به نظر می‌رسد این تحریم‌ها، به اندازه‌ای که غرب انتظار داشت، مؤثر نبوده‌ و روسیه همچنان از راه‌های مختلف کالاها و فناوری‌های مورد نیاز را تهیه می‌کند.

تأثیر تحریم‌ها

تحریم‌های بین‌المللی دامنه گسترده‌ای، از جمله افراد و صنایع روسیه، را هدف قرار می‌دهد. هدف این بود که مصرف‌کنندگان روسی منزوی شده و شرکت‌های بزرگ مانند «اپل» و «مک‌دونالدز» فعالیت‌های خود را در این کشور متوقف کنند. اما پس از گذشت دو سال، اقتصاد روسیه انعطاف‌پذیری قابل توجهی نشان داده و پیش‌بینی می‌شود که سریع‌تر از بسیاری از اقتصادهای پیشرفته جهان رشد کند. هرچند کارشناسان می‌گویند این رشد در بلندمدت پایدار نخواهد بود.

«شکاف در تحریم‌ها»

تحقیقات مبتنی بر داده‌های گمرک روسیه نشان می‌دهد واردات به این کشور به میزان قبل از جنگ اوکراین نزدیک شده است. این واردات به صنایع ضعیف مانند هواپیمایی و خودروسازی کمک کرده است. برخی ناظران علت این موضوع را «شکاف در تحریم‌ها» می‌نامند؛ جایی که هر کالایی، از نیمه‌هادی‌ها تا قطعات هواپیما و تلفن‌های آیفون، به‌واسطه شرکت‌های چینی یا ترکیه‌ای و یا از طریق ارمنستان و قزاقستان به روسیه ارسال می‌شود.

محصولات فناوری

این کالاها شامل عناصر حساسی مانند ریزتراشه‌هایی است که در صنایع نظامی روسیه استفاده می‌شوند. شرکت‌های هنگ‌کنگی یا چینی فناوری شرکت‌های تگزاس اینسترومنتس (Texas Instruments)، زایلینکس (Xilinx) و پردازنده‌های شرکت اینتل (Intel) را خریداری کرده و به روسیه ارسال می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارتش روسیه از «شکاف در تحریم‌ها» برای دستیابی به فناوری نظامی غربی استفاده می‌کند.

منابع درآمد روسیه

واردات به روسیه و حفظ اقتصاد گسترده این کشور بدون کسب درآمدهای چشمگیر از منابع انرژی روسیه ممکن نیست. روسیه در این زمینه به کشورهایی تکیه کرده که به رعایت تحریم‌‌ کشورهای غربی مایل نیستند.

در دسامبر 2022، بریتانیا به همراه کشورهای «گروه هفت»، استرالیا و اتحادیه اروپا سقف قیمتی 60 دلاری برای هر بشکه نفت روسیه تعیین کرد تا شرکت‌های غربی نتوانند نفت خام روسیه را حمل یا خرید و فروش کنند. اما روسیه برای صادرات نفت خام و کسب ارز خارجی به «ناوگان ارواح» تانکرهای قدیمی، با مالکیت مبهم، روی آورد. تاجران کشتیرانی یونانی، که نقش مهمی در تجارت جهانی نفت دارند، صدها کشتی قدیمی را به روس‌ها فروختند.

فروش تانکرهای یونانی

به گفته نشریه تجاری «ترید ویندز» (TradeWinds)، مالکان کشتی‌های یونانی حداقل 125 تانکر نفت و کشتی را به ارزش بیش از چهار میلیارد دلار فروختند تا «ناوگان ارواح» روسیه را تقویت کنند.

اعمال هزاران تحریم علیه روسیه

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، ایالات متحده و متحدانش، از جمله اتحادیه اروپا و بریتانیا، هزاران تحریم علیه روسیه اعمال کرده‌اند.

این تحریم‌ها نهادها و صنایع مختلف روسیه، سیاستمداران و مقامات این کشور، از جمله پوتین، و همچنین بازرگانان حامی او را هدف قرار داده است. در حال حاضر،

مسئولان و تحلیلگران غربی تا حد زیادی توافق دارند که سرعت تأثیر تحریم‌ها بر روسیه آهسته‌تر از انتظار بوده و هدف اصلی آن، که خروج روسیه از اوکراین است، محقق نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید