موافقت بایدن با ارسال دومین سامانه پاتریوت به اوکراین

این تصمیم واشینگتن در حالی اتخاذ شد که مقامات دفاعی ایالات متحده، اروپا و دیگر کشورها فردا پنجشنبه خود را برای برگزاری نشست ماهانه در بروکسل برای بررسی نیازهای امنیتی اوکراین آماده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ماه‌ها درخواست‌های مکرر اوکراین برای دریافت سامانه موشکی پاتریوت، به نظر می‌رسد که واشینگتن سرانجام تصمیم گرفته که دومین سامانه پاتریوت را به این کشور ارسال کند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، دو مقام آمریکایی فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، دومین سامانه موشکی پاتریوت را به منظور تقویت پدافند هوایی اوکراین ارسال خواهد کرد.

این سامانه پدافند در شرایطی به اوکراین ارسال می‌شود که این کشور با حمله شدید روسیه به منطقه خارکیف در شمال شرق خود مواجه است.

این خبرگزاری روز چهارشنبه 23 خرداد به نقل از این دو مسئول گزارش داد که بایدن با ارسال سامانه پاتریوت موافقت کرد، اما این تصمیم هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون» به شکل روتین طی دو سال گذشته شمار نامشخصی از موشک‌ها را در اختیار کی‌یف قرار داده است.

سایر متحدان از جمله آلمان نیز سامانه‌های پدافند هوایی و همچنین چندین نوع مهمات را به اوکراین داده‌اند.

نیاز به 7 سامانه پاتریوت دیگر

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اواخر ماه گذشته، خواستار دریافت سامانه‌های پاتریوت بیشتری از کشورهای غربی برای مقابله با حملات هوایی و بمباران‌های موشکی روسیه شده بود.

زلنسکی چند روز پیش طی سخنرانی در مادرید گفت، اوکراین همچنان به 7 سامانه پاتریوت دیگر برای مقابله با حملات روسیه که شبکه برق، مناطق غیرنظامی و اهداف نظامی را با بمب‌های هوشمند هدف قرار می‌دهد، نیاز دارد.

زلنسکی همچنین تاکید کرد، کی‌یف به دو سامانه پاتریوت برای محافظت از خارکیف که از 10 مه گذشته هدف حملات برون مرزی نیروهای روسی قرار گرفته است، نیاز دارد.

این تصمیم واشینگتن در حالی اتخاذ شد که مقامات دفاعی ایالات متحده، اروپا و دیگر کشورهای غربی خود را برای برگزاری نشست ماهانه روز پنجشنبه 24 خرداد در بروکسل برای بررسی نیازهای امنیتی اوکراین آماده می‌کنند.

ایالات متحده بارها متحدان خود را برای ارائه سامانه‌های دفاع هوایی به اوکراین تحت فشار قرار داده است، اما بسیاری از آنها به ویژه کشورهای اروپای شرقی در ارائه این سیستم‌های پیشرفته به اوکراین تردید دارند زیرا إحساس می‌کنند که آنها نیز در معرض خطر روسیه هستند.

واشینگتن همچنین نگران از دست دادن تعداد بیشتری از سامانه‌های هوایی است که برای محافظت از نیروهای آمریکایی و متحدانش در سراسر جهان، استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید