مرگ مقامات ارشد مالاوی در سانحه هوایی

هواپیمای حامل چیلیما که به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دیده می‌شد، روز دوشنبه ناپدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لازاروس چاکوِرا، رئیس‌جمهوری مالاوی روز سه‌شنبه اعلام کرد سائولوس کلاوس چیلیما، معاون رئیس‌جمهوری این کشور، به همراه نه نفر دیگر، شامل بانوی اول سابق شنیل جیمبیری، در اثر سقوط هواپیمای نظامی کشته شدند.

به گزارش «رویترز»، هواپیمای حامل چیلیما که به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دیده می‌شد، روز دوشنبه ناپدید شد. این هواپیما صبح روز دوشنبه لیلونگوه پایتخت مالاوی را ترک کرد، اما به دلیل دید ضعیف نتوانست در فرودگاه اِم‌زوزو فرود بیاید، پس به سوی لیلونگوه بازگشت، اما رادارش خاموش شد و مقامات دیگر نتوانستند با آن تماس بگیرند.

چاکورا گفت که تمام مسافران هواپیما در اثر سانحه کشته شدند، و ارتش در حال بازگرداندن بقایای آنها به پایتخت است. به گفته وی، علی‌رغم سوابق هواپیما و تجربه خدمه، در پرواز بازگشت به لیلونگوه اتفاق وحشتناکی رخ داد که منجر به سقوط آن شد و همه را در شوک و حیرت فرو برد.

چیلیمای 51 ساله روز یکشنبه پس از شرکت در اجلاس سران کره و آفریقا از کره جنوبی بازگشت، و صبح روز دوشنبه به همراه سایر مسافران برای شرکت در مراسم تشییع جنازه وزیر دادگستری سابق مالاوی در شمال این کشور در سفر بود.

چیلیما مدیر سابق «ایرتل مالاوی» و رهبر حزب «جنبش متحد تحول» بود. او با چاکورا اتحاد «تونسه» را تشکیل داد و پس از پیروزی آنها در سال 2020 معاون رئیس‌جمهوری شد. با این حال، روابط دو طرف در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2025 که انتظار می‌رفت طی آن معاون رئیس‌جمهوری، رئیس‌جمهوری را به چالش بکشد، متشنج شده بود.

به گفته رویترز، چیلیما در سال 2022 به اتهام اختلاس دستگیر شد. با این حال، دادگاه ماه پیش پس از آنکه دادسرا برای توقف این پرونده اخطاریه صادر کرد، از رسیدگی به اتهامات وی منصرف شد. چیلیما تخلفات منتسب به خود را انکار کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید