خشم اسرائیل از کمیته تحقیقات سازمان ملل به دلیل اتهام تل‌آویو به ارتکاب جنایات جنگی

اسرائیل گفته است با این کمیته تحقیقاتی سازمان ملل که «اهدافی مغرضانه» علیه تل‌آویو دارد، همکاری نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحقیقات جدید سازمان ملل در مورد جنایات جنگی اسرائیل در باریکه غزه، خشم تل‌آویو را برانگیخت.

گزارش کمیته تحقیقات سازمان ملل، این جمع‌بندی را مطرح ساخته که «هم اسرائیل و هم حماس در مراحل اولیه جنگ غزه، مرتکب جنایات جنگی شده‌اند».

خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه 23 خرداد گزارش داد که کمیته تحقیقات سازمان ملل در گزارش خود آورده است: «اقدامات اسرائیل به دلیل شمار بسیار بالای کشته‌ها و زخمی شدگان در میان غیرنظامی، جنایاتی علیه بشریت به شمار می‌رود».

«تبعیض سیستماتیک»

از سوی دیگر، اسرائیل کمیته تحقیقات سازمان ملل را به اعمال «تبعیض سیستماتیک» علیه خود متهم کرد. سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در ژنو، در بیانیه‌ای گفت که کمیته تحقیق «یک بار دیگر ثابت کرد که اقداماتش تماما در خدمت یک دستور کار سیاسی متمرکز بر مخالفت با اسرائیل است».

دو گزارش همزمان علیه حماس و اسرائیل

این جمع‌بندی از دو گزارش همزمان به دست آمده است که یکی از آنها به حملات حماس در 7 اکتبر و دومی به واکنش نظامی اسرائیل به آن پرداخته و توسط کمیسیون تحقیق سازمان ملل منتشر شد.

این کمیته از صلاحیت گسترده‌ای برای جمع آوری شواهد و شناسایی عاملان جنایات بین‌المللی در اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی برخوردار است.

اسرائیل گفته است، با این کمیته که آن را دارای اهدافی مغرضانه علیه خود می‌داند، همکاری نمی‌کند.

این در حالی است که کمیته تحقیقات، اسرائیل را به اخلال در کار خود و جلوگیری از دسترسی بازرسانش به مناطق اسرائیل و اراضی فلسطینی متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید