روسیه پیش از 2 اجلاس سرنوشت‌ساز برای اوکراین از تحقق دستاوردهای میدانی خبر داد

سقوط بمب‌های هدایت شونده روسیه در شهر خارکیف اوکراین دست‌کم 7 زخمی برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روسیه، شامگاه دوشنبه 21 خرداد، چند روز پیش از برگزاری دو اجلاس سرنوشت ساز و حیاتی برای اوکراین که نیروهایش به دلیل کمبود نیرو، تجهیزات و تاخیر در رسیدن تدارکات از غرب تضعیف شده‌اند، دستاوردهای میدانی جدیدی در جبهه جنگ به دست آورده است.

وزارت دفاع روسیه در گزارش روزانه خود اعلام کرد: «یگان‌های روسی به پیشروی در عمق دفاع دشمن ادامه داده و شهر استارومایورسکی را آزاد کردند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در همان روز تاکید کرد که وضعیت در کل خط مقدم سخت و دشوار است اما در منطقه دونتسک «سخت‌تر» است.

زیان‌های بزرگ

در منطقه دونتسک در شرق اوکراین جایی که بیشتر نبردها متمرکز است، سربازان اوکراینی که روز یکشنبه با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کردند، وضعیت را در مواجهه با حملات روزانه روسیه «دشوار» و «ناامیدکننده» توصیف کردند.

سرباز دانیلو مادیار، 23 ساله، گفت که پس از شکست ضدحمله اوکراین که سرانجام به کنترل نیروهای روسی بر شهر «آودیوکا» در ماه فوریه منجر شد، وضعیت پس از ضد حمله ارتش اوکراین «بسیار دشوار» شد.

او افزود: «دشمن به شدت پیشروی می‌کند و اوکراینی‌ها ضررهای زیادی متحمل می‌شوند».

این سرباز که در کنترل پهپادها تخصص دارد، گفت فضای بدبینی بر بسیاری از همرزمانش حاکم شده است».

الکساندر، سرباز 36 ساله دیگر اوکراینی، گفت که در اینجا شدیدترین نبردها در اطراف شهرهای «پوکروفسک» و «چاسف یار» که در حال حاضر دو مانع اصلی از پیشروی نیروهای روسی در شرق منطقه دونباس هستند، در جریان است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در یک مجمع اقتصادی گفت، نیروهای روسیه از ابتدای سال جاری تاکنون 47 شهر و روستای اوکراین را تحت کنترل خود در آورده است.

نیروهای روس در 10 می حمله به منطقه خارکيف (شمال شرقی) اوکراین را آغاز کردند و توانستند بسیاری از روستاها را به کنترل خود درآورند.

روسیه روز دوشنبه نیز از کنترل روستایی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین خبر داد.

2 اجلاس سرنوشت‌ساز برای اوکراین

رهبران گروه 7 از 13 تا 15 ژوئن در ایتالیا به امید دستیابی به توافقی برای استفاده از دارایی‌های بلوک شده روسیه برای کمک به اوکراین تشکیل جلسه می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی در این اجلاس شرکت خواهد کرد تا از متحدان غربی بخواهد کمک‌های خود را به کشورش افزایش دهند.

علاوه بر نشست ایتالیا قرار است که اجلاس صلح اوکراین در سوئیس نیز با حضور ده‌ها تن از رهبران کشورهای سراسر جهان برگزار شود این نشست با عدم حضور روسیه و چین برگزار خواهد شد.

نگرانی کی‌یف از باز شدن جبهه‌ سُومی

کی‌يف از حمله جدید روسیه او منطقه مرزى «سُومی» که روز دوشنبه شاهد استقرار نیروهای روسی در آن بود، بسیار نگران است.

پیشتر زلنسکی کنترل روستای «ریژیوکا» در شرق منطقه «سُومی» که رمضان قدیروف، رهبر جمهوری چچن از پیشروی نیروهای روسی در آن خبر داده بود، را رد کرد.

پیشروی سربازان روسی در این منطقه مرزی نگرانی اوکراین را افزایش می‌دهد که باید از جبهه‌ای جدید با بیش از هزار کیلومتر طول دفاع کند.

زلنسکی تأکید کرد که نیروهای اوکراینی «کاملاً» بر منطقه سُومی مسلط هستند و گروه‌های خرابکار روسی فعال در آن منطقه «نابود شده‌اند».

او در بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی گفت: «در رابطه با روستای ریژوکا، اشغالگر قصد انجام یک عملیات تبلیغاتی در آنجا را داشت که از صبح امروز پرچم برافراشته روسيه در این روستا پایین کشیده شد و نیروهای اشغالگر روسی دیگر در آنجا حضور ندارند».

منطقه سُومی در مرز شمالی اوکراین قرار دارد و از زمان آغاز درگیری در سال 2022 شاهد هیچ حمله زمینی بزرگ روسیه نبوده است.

حملات جدید روسیه به خارکيف

در حمله روز دوشنبه روسیه به روستای «درگاچف» در منطقه خارکیف یک تن کشته و دو نفر زخمی شدند.

به گفته مقامات اوکراینی هفت نفر در حملات جدید در یکی از شهرهای منطقه خارکیف که دومین شهر بزرگ اوکراین است، زخمی شدند.

ایگور ترخوف، شهردار خارکیف گفت: «روسیه سه بار با «بمب هدایت‌شده» خارکیف را هدف قرار داد».

اولگ سینیگوبوف، فرماندار منطقه در حساب تلگرام خود توضیح داد که «بر اساس اطلاعات اولیه، دشمن از سلاح ضد هوایی استفاده کرده است».

ستاد کل ارتش اوکراین نیز در حساب های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که «سیستم‌های موشکی ضد هوایی اس-400 و اس-300 روسیه» را در شبه‌جزیره کریمه منهدم کرده است.

در همین حال ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار روسی منطقه کریمه، گفت، روز دوشنبه هفت نفر در شهر مرزی چبیکینو مجروح شدند که چهار نفر از آنها از جمله یک فیلمبردار تلویزیون روسی بر اثر انفجار مین و سه نفر دیگر در حملات پهپادی اوکراینی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید