شورای امنیت طرح قطعنامه آمریکا در حمایت از پیشنهاد بایدن برای آتش‌بس غزه را تصویب کرد

جنبش «حماس» از تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل درباره توقف جنگ در غزه استقبال و برای همکاری با میانجی‌گران درباره اجرای مفاد قطعنامه حمایت از پیشنهاد آتش‌بس اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه 21 خرداد پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی ایالات متحده در حمایت از طرح پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری آتش‌بس در غزه را تصویب کرد.

این پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که از پیشنهاد آتش‌بس ارائه شده از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده در 31 مه با فراخوان توقف جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه، «استقبال» و بر «لزوم اجرای کامل و بی‌ قید و شرط مفاد آن» تاکید دارد، عصر دوشنبه به وقت محلی نیویورک با 14 رای موافق تصویب شد و روسیه به آن رای ممتنع داد.

این قطعنامه تصویب شده از سوی شورای امنیت از گروه حماس که در ابتدا گفته بود به این پیشنهاد بایدن با دید مثبت می‌نگرد، می‌خواهد تا با این طرح 3 مرحله بایدن موافقت کند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده آمریکا با اشاره به این‌که رهبران جنبش «حماس» غیرنظامیان در معرض خطر قرار می‌هند. گفت اسرائیل با طرح پیشنهادی بایدن برای برقراری آتش‌بس در غزه، که مورد تایید کشورهای منطقه و اعضای گروه هفت است موافقت کرده است.

گرینفیلد گفت اکنون اجماع برای صلح شکل گرفته و منتظر آن هستیم تا گروه حماس نیز با این طرح پیشنهادی موافقت کند و تا بی‌نهایت نمی‌توان منتظر ماند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن استقبال از موافقت اعضای شورای امنیت سازمان ملل با پیش‌نویس قطعنامه حمایت از طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری آتش‌بس در غزه، آن را پیامی روشن به حماس جهت ملزم کردن آن به پذیرش توافق عنوان کرد.

نماینده الجزایر در سازمان ملل با تاکید بر حمایت از آرمان‌های مردم فلسطین گفت که پیش‌نویس قطعنامه آمریکا ایده‌آل نیست اما جرقه امیدی تشکیل می‌دهد.
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در این رابطه تاکید کرد هر قطعنامه‌ای که به توقف جنگ غزه منجر شود را مورد تایید قرار می‌دهد.

اتحادیه اروپا نیز از تصویب این قطعنامه در شورای امنیت در حمایت از پیشبرد تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در غزه استقبال کرد.

در همین راستا جنبش «حماس» از تصویب قطعنامه در شورای امنیت درباره توقف جنگ در غزه استقبال و برای همکاری با میانجی‌گران درباره اجرای اصول قطعنامه آتش‌بس اعلام آمادگی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید