تحقیقات کانادا درباره قانونگذاران مظنون به همکاری با کشورهای خارجی

کمیته پارلمانی در گزارش هفته پیش خود اعلام کرد که هند و چین تهدیدهای خارجی اصلی برای نهادهای دموکراتیک کانادا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت کانادا که برای فاش کردن اسامی قانونگذارانی که گفته می‌شود به‌ عنوان مامور کشورهای خارجی عمل کرده‌اند تحت فشار قرار گرفته است، روز دوشنبه اعلام کرد برای روشن کردن این موضوع یک کمیته تحقیقاتی ویژه تشکیل می‌دهد.

به گزارش «رویترز»، از هفته پیش که کمیته‌ای متشکل از نمایندگان پارلمان که بر مسائل امنیتی متمرکز است، اعلام کرد برخی مقامات منتخب «عمداً یا نیمه‌عمد» در عملیات‌های نفوذ خارجی، از جمله افشای اسرار به کشورهای دیگر، مشارکت کرده‌اند، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در حالت تدافعی قرار گرفته است.

این کمیته که به اطلاعات حساس سازمان‌های امنیتی کانادا استناد کرده است، می‌گوید نمی‌تواند نام قانونگذاران یا حزب سیاسی که به آن تعلق دارند را فاش کند. دولت لیبرال می‌گوید نام بردن از قانو‌نگذاران قانون را نقض می‌کند و بررسی این موضوع برعهده پلیس است.

قانونگذاران مخالف دولت روز دوشنبه شروع به بحث درباره طرحی کردند بر این مبنا که موضوع مذکور به یک کمیته تحقیق مستقل برای بررسی مداخله خارجی واگذار شود. دومینیک لبلان، وزیر امنیت عمومی گفت با این پیشنهاد موافق است.

محافظه‌کاران اپوزیسیون، که بر اساس نظرسنجی‌ها در انتخابات سراسری که باید تا اواخر اکتبر 2025 برگزار شود به پیروزی آسانی دست می‌یابند، ترودو را به اتخاذ رویکردی سهل‌انگارانه در قبال امنیت کانادا متهم می‌کنند.

کمیته پارلمانی در گزارش هفته پیش خود اعلام کرد که هند و چین تهدیدهای خارجی اصلی برای نهادهای دموکراتیک کانادا هستند. سازمان امنیت اصلی کانادا ماه پیش گفت که مداخله مداوم چین در انتخابات این کشور پتانسیل تضعیف دموکراسی را دارد. پکن به طور معمول اتهامات مربوط به مداخله را رد می‌کند.

به گفته رویترز، تحقیقات مستقل یک گزارش موقت ماه پیش اعلام کرد که شواهدی مبنی بر دخالت خارجی در دو انتخابات فدرال پیشین کانادا پیدا کرده است، اما گفت که نتایج انتخابات تحت تاثیر قرار نگرفته و سیستم انتخاباتی کانادا مستحکم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید