بلینکن در دیدار با نتانیاهو بر اهمیت تدوین «طرح پسا جنگ» در غزه تاکید کرد

وزیر خارجه آمریکا به عنوان بخشی از تور منطقه‌ای خود جهت پیشبرد تلاش‌ها برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس در غزه به اسرائیل سفر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، دوشنبه 21 خرداد در دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر اهمیت تدوین یک طرح برای مرحله پس از جنگ در غزه، تاکید کرد.

این وزارتخانه افزود که بلینکن همچنین بر لزوم جلوگیری از گسترش دامنه درگیری‌ها تاکید کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده همچنین آمده است که «بلینکن مجددا تاکید کرد که پیشنهاد (آتش‌بس) روی میز امکان (بازگرداندن) آرامش در مرزهای شمالی اسرائیل و عادی‌سازی بیشتر با کشورهای منطقه را فراهم می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در چارچوب تور منطقه‌ای خود که از روز دوشنبه با ورود به قاهره آغاز شد، به دنبال پیشبرد تلاش‌ها برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس در غزه است، اما ابهام در موضع اسرائیل و سکوت جنبش فلسطینی حماس، احتمال موفقیت وی در این ماموریت را دشوار می‌کند.

این هشتمین تور خاورمیانه‌ای دیپلمات ارشد آمریکایی به منطقه خاورمیانه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر گذشته است.

هر چند موضع نتانیاهو در اسرائیل و پس از آن که ارتش کشورش در روز شنبه توانست چهار گروگان را طی ماموریتی مرگبار و ویرانگر از اسارت در اردوگاه نصیرات در مرکز غزه، «آزاد» کند، تقویت شد. یک روز پس از انجام این عملیات اما نتانیاهو اولین ضربه سیاسی سنگین از زمان آغاز درگیری را با استعفای بنی گانتز، وزیر شورای جنگ و حزبش از دولت متحمل شد.

بنی گانتز، فرمانده سابق ارتش اسرائیل، از نتانیاهو به دلیل تدوین نکردن طرحی روشن برای مرحله پسا‌جنگ در غزه انتقاد کرد و گفت که نتانیاهو با رویکرد خود مانع از دستیابی اسرائیل به یک «پیروزی واقعی» می‌شود.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که انتظار می‌رود بلینکن نیز در جریان سفر خود به اسرائیل با گانتز نیز دیدار کند.

شایان ذکر است که بنی گانتز و گادی آیزنکوت، اعضای شورای جنگ اسرائیل حدود 3 هفته پیش به خروج از این شورا تهدید کرده بودند و به نتانیاهو تا 8 ژوئن مهلت دادند تا طرح‌های خود برای فردای پس از جنگ غزه را تدوین و اعلام کند. این مقامات نظامی اسرائیل با نخست‌وزیر کشورشان در مورد کنترل نوار غزه پس از پایان جنگ اختلاف‌نظر دارند.

بنی گانتز در سخنرانی خود در آن زمان همچنین خواستار تدوین یک برنامه سازماندهی شده برای دستیابی به شش هدف شد. این اهداف شامل بازگشت گروگان‌ها، شکست دادن حماس، خلع سلاح گروه‌های فلسطینی در نوار غزه، شناسایی جایگزینی برای اداره این باریکه فلسطینی، و بازگشت ساکنان شمال اسرائیل به منازل خود تا 1 سپتامبر و همچنین تصویب طرح خدمت سربازی در اسرائیل بود.

جنگ در 7 اکتبر با حمله بی‌سابقه حماس به خاک اسرائیل آغاز شد که 1194 کشته برجای گذاشت و در جریان این حمله 251 نفر از شهروندان و دوتابعیتی‌های اسرائیلی ربوده شده و به نوار غزه منتقل شدند که 116 نفر از آن‌ها در غزه باقی‌مانده و 41 نفر از آنها کشته شده‌اند.

اسرائیل با محاصره غزه و بمباران‌ شدید و حملات پی در پی به گروه‌های فلسطینی در این باریکه پاسخ داده که ادامه حملات آن در غزه تاکنون دست‌کم به کشته شدن 37124 نفر که اغلب آن‌ها غیرنظامیان هستند، منجر شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید