آمریکا همزمان با تشدید تحریم‌ها پایگاه‌های حوثی‌ها را در الحدیده یمن بمباران کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی جدید را علیه افراد و شرکت‌ها و کشتی‌هایی که انتقال «محموله‌های قاچاق» نفت و کالا برای حوثی‌ها را تسهیل می‌کنند، اعمال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های وابسته به گروه حوثی در یمن بدون اشاره به جزئیات بیشتری گزارش دادند که بمباران آمریکایی-بریتانیایی منطقه ساحل «الفازه» در استان الحدیده در غرب یمن را هدف قرار داد.

ایالات متحده و بریتانیا بارها با هدف برهم زدن و تضعیف توانایی این گروه شبه‌نظامی در به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و تهدید تجارت جهانی، حملاتی هوایی را علیه پایگاه‌های حوثی‌ها انجام دادند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، ساعات اولیه دوشنبه 21 خرداد ده فرد، نهاد و کشتی‌هایی که در «حمل و نقل غیرقانونی» نفت و سایر کالاها برای گروه حوثی نقش داشته‌اند را تحریم کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای افزود: «تحریم‌ها شامل افراد، نهادها و کشتی‌هایی می‌شود که کالا و نفت را به شبکه‌ای از همکاران و تامین‌کنندگان مالی حوثی‌ها به نام «سعید الجمل» منتقل می‌کنند.

در ادامه بیانیه آمده است که این تحریم‌ها کشتیرانی دریایی، تسهیل‌کنندگان حواله‌های مالی، تعدادی از مدیران و مالکان کشتی‌ها و یک شرکت مرتبط در جعل اسناد کشتی را هدف قرار می‌دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد که تحریم‌های جدید که «هفتمین دور تحریم‌ها علیه شبکه سعید الجمل از اکتبر 2023 است، بر تعهد دولت آمریکا برای به انزوا کشیدن و اخلال در شبکه تأمین مالی گروه‌های تروریستی بین‌المللی مانند شبه‌نظامیان حوثی تأکید می‌کند.»

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

اخیرا چند مورد حملات این گروه به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید