مکرون پس از شکست در انتخابات اروپا مجلس ملی فرانسه را منحل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی پیروزی جناح راست افراطی فرانسه در انتخابات اروپا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، شامگاه یکشنبه 20 خرداد مجلس ملی نمایندگان این کشور را منحل و برای سازماندهی انتخابات جدید اعلام آمادگی کرد.

مکرون در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «به‌زودی دستور برگزاری دور اول انتخابات پارلمانی در 30 ژوئن و دور دوم در هفتم ژوئیه را امضا خواهم کرد.»

مکرون در سخنرانی خود از کاخ الیزه به مردم فرانسه گفت: «تصمیم گرفتم انتخاب آینده پارلمان را از طریق رای‌گیری به شما بازگردانم. بنابراین، مجلس ملی را منحل می‌کنم.»

او اضافه کرد نتایج انتخابات «برای احزاب مدافع اروپا مناسب نیست» و خاطرنشان کرد راست افراطی «نزدیک به 40 درصد آرا» در فرانسه را به دست آورده است.

رئیس‌جمهوری فرانسه ادامه داد: «روی کارآمدن ملی‌گرایان و عوام‌گرایان برای ملت فرانسه و، همچنین، برای اروپا و موقعیت فرانسه در اروپا و جهان ایجاد خطر می‌کند.»

بر اساس نظرسنجی افکار عمومی فرانسه «IFOP» و «ایپسوس»، راست افراطی فرانسه به رهبری جردن باردلا، یکشنبه 20 خرداد، در انتخابات اروپا در فرانسه پیروز شد و حدود 31.5 تا 32.5 درصد آرا، یعنی دو برابر آرای حزب امانوئل ماکرون را به دست آورد.

حزب اکثریت ریاست جمهوری با 15 درصد آرا در جایگاه دوم و حزب سوسیال دموکرات‌، به رهبری رافائل گلوکسمن، با 14 درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفت.

این شکست بزرگی برای اکثریت حامی رئیس‌جمهوری فرانسه محسوب می‌شود. در انتخابات سال 2019، «اجتماع ملی» از جناح راست افراطی با کسب 23.34 درصد آرا، توانست با اختلاف یک درصد، از اکثریت ریاست‌جمهوری که 22.42 درصد آرا را به دست آورده بود، پیشی بگیرد.

جردن باردلا، سیاستمدار 28 ساله فرانسوی، پس از اعلام نتایج انتخابات اروپا، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی در فرانسه شد.

او گفت: «رئیس‌جمهوری نمی‌تواند پیام‌ شهروندان فرانسوی را نادیده بگیرد. می‌خواهیم او به این وضعیت سیاسی جدید توجه کند و با مراجعه به مردم فرانسه، انتخابات جدیدی برای مجلس برگزار کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید