رویترز: غرب به بانک‌های چینی درباره دور زدن تحریم‌های روسیه هشدار می‌دهد

مقام ارشد آمریکایی: جاه‌طلبی‌های روسیه موجودیت اوکراین را تهدید می‌کند، اما تهدیدی علیه امنیت اروپا، ناتو، و امنیت این سوی آتلانتیک نیز هست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که سران «گروه هفت» یا هفت کشور صنعتی قدرتمند جهان قصد دارند به بانک‌های کوچک چینی هشدار شدید بدهند تا از کمک به روسیه برای دور زدن تحریم‌های کمرشکن غرب خودداری کنند.

به گفته این خبرگزاری، رهبران گروه هفت شامل آمریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، و ژاپن که از 13 تا 15 ژوئن در ایتالیا به میزبانی جورجا ملونی نخست وزیر گرد هم می‌آیند، قرار است در طول جلسات خصوصی خود بر روی تهدید ناشی از رشد تجارت چین و روسیه برای جنگ اوکراین و اقداماتی که باید در این باره انجام شود رایزنی کنند.

به گفته منابع آگاه، انتظار نمی‌رود که در طول این اجلاس سران گروه هفت هیچ اقدام تنبیهی فوری مانند محدود کردن دسترسی به سیستم سوئیفت یا قطع دسترسی به دلار علیه هیچ بانک چینی انجام دهند، و آنها قرار است روی بانک‌های کوچک و نه بانک‌های اصلی بزرگ چین تمرکز کنند.

به گفته رویترز، مقامات خزانه‌داری ایالات متحده بارها به موسسات مالی در اروپا و چین و جاهای دیگر هشدار داده‌اند که اگر به روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب کمک کنند، با تحریم روبرو می‌شوند.

دیلیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در امور اقتصاد بین‌الملل، این هفته گفت که انتظار دارد رهبران گروه هفت حمایت چین از اقتصاد روسیه که اکنون حول محور جنگ اوکراین می‌چرخد را هدف قرار دهند.

به گفته وی: «ما نگرانیم از اینکه چین به طور فزاینده‌ای به ماشین جنگی روسیه کمک می‌کند. جاه‌طلبی‌های نظامی روسیه آشکارا موجودیت اوکراین را تهدید می‌کند، اما تهدیدی علیه امنیت اروپا، ناتو، و امنیت این سوی آتلانتیک نیز هست.»

به گفته رویترز، سینگ و دیگر مقامات ارشد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گویند واشینگتن و شرکای آن آماده وضع تحریم‌ و کنترل‌های صادرات سخت‌تر برای کاهش توانایی روسیه در دور زدن تحریم‌های غرب هستند که می‌تواند علیه بانک‌ها و سایر موسسات مالی به کار رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید