توافق بایدن و مکرون برای استفاده از دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه به نفع اوکراین

طبق گفته جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، واشینگتن و متحدان و شرکای آن در حال بررسی امکان استفاده از دارایی‌های حاکمیتی روسیه برای بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، در مورد استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به اوکراین، به توافق رسیده است.

به گزارش کاخ سفید، بایدن، یکشنبه 20 خرداد ضمن بازدید آرامستانی در استان آیسن در شمال فرانسه برای ادای احترام به کهنه سربازان آمریکایی کشته‌شده در جنگ دوم جهانی، در پاسخ به سئوالی پیرامون توافق با مکرون در خصوص استفاده از سود دارایی‌های بلوکه شده روسیه برای کمک به اوکران گفت: «بله بله به توافق رسیدیم».

کشورهای «گروه هفت» و اتحادیه اروپا در حال بررسی نحوه استفاده از سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه در غرب برای ارائه پیش پرداخت وام بزرگ به اوکراین و تامین مالی کی‌یف در سال 2025 هستند.

طبق گزارش پرتال «سیمافور»، ایالات متحده و کشورهای اروپایی به توافقی در مورد استفاده از سود دارایی‌های مسدود شده روسیه برای تامین نیازهای نظامی اوکراین نزدیک شده‌اند. این پرتال ابراز امیدواری کرد که «گروه هفت» در نشست سران از 13 تا 15 ژوئن در ایتالیا به توافقی در این خصوص دست یابد.

حدود 260 میلیارد یورو (280.9 میلیارد دلار) از وجوه بانک مرکزی روسیه در سراسر جهان، بلوکه شده که بیشتر آنها در اتحادیه اروپا است.

سود سالانه مترتب بر این مبلغ بین 2.5 تا 3.5 میلیارد یورو است و اتحادیه اروپا می گوید که طبق قراردادها به روسیه بدهکار نیست و بنابراین این مبالغ، یک درآمد پیش‌بینی نشده به حساب می‌آید.

مفاد ایده مورد حمایت آمریکا این است که از این سود به عنوان منبع درآمد ثابتی برای اعطای وام بزرگ به ارزش 50 میلیارد دلار استفاده شود که می‌تواند از بازار جمع آوری شود.

روسیه اما تاکید دارد که هر گونه انتقال سود از وجوه مسدود شده‌اش، دزدی به حساب می‌آید.

استفاده از سود دارایی‌های روسیه، نگرانی‌هایی را در برخی کشورها ایجاد می‌کند، با این حال یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه گذشته گفت که ایالات متحده و شرکای آن در «گروه هفت» به پیشرفت‌های در این خصوص دست یافته‌اند.

اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن و کانادا دارایی‌های روسیه به ارزش حدود 300 میلیارد دلار را در بهار 2022 بلوکه کردند. حدود 5 تا 6 میلیارد دلار از این مبلغ در ایالات متحده و بیشتر دارایی‌های مسدود و مشخصا در پلتفرم بین‌المللی «یورو کلیر» است.

در بلژیک طبق گفته جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، واشینگتن و متحدان و شرکای آن در حال بررسی امکان استفاده از دارایی‌های حاکمیتی روسیه برای بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید