ترامپ در صورت بازگشت به کاخ سفید چه اهدافی را دنبال خواهد کرد؟

نیویورک تایمز: پیگرد قانونی بایدن و خانواده‌ او از مهمترین اقداماتی است که ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات انجام خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، دوشنبه 21 خرداد بر اساس برخی اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و تیم جدیدش، طی گزارشی مهمترین برنامه‌ها و اهداف مورد نظر او را در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مورد بحث قرار داده است.

انتقام از مخالفان

به گزارش این روزنامه ترامپ این بار قصد دارد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، بایدن و خانواده‌اش را مورد هدف قرار دهد یعنی برخلاف گذشته و آنچه درباره هیلاری کلینتون رخ داد، او با هدف انتقام گرفتن از محاکمات سیاسی که آنها را «توهین‌آمیز» توصیف کرد، متعهد شده که دادستان ویژه‌ای را برای «پیگرد» جو بایدن و خانواده‌اش تعیین کند.

ترامپ همچنین از اختیارات خود در پست ریاست جمهوری برای انتقام گیری علیه دشمنان خود استفاده خواهد کرد. متحدان ترامپ این بار توجیهی قانونی برای لغو استقلال وزارت دادگستری از نهاد ریاست جمهوری را خواهند داشت تا او بتواند به عنوان رئیس جمهوری، وزارت دادگستری را تحت فشار قرار دهد تا درباره دشمنانش تحقیق کند.

او همچنین گفته است، اگر دوباره رئیس جمهور شود، برخی خبرنگاران را تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

پیشتر «کاش باتیل» یکی از شخصیت‌های نزدیک به ترامپ نیز تهدید کرده بود که در صورت بازگشت ترامپ به کاخ سفید، برخی خبرنگاران را تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

افزایش اختیارات رئیس جمهوری

افزایش قدرت ریاست جمهوری یکی دیگر از اهداف ترامپ است، اما با توجه به قانون اساسی ایالات متحده و نظارت کنگره تحقق این هدف دشوار به نظر می‌رسد.

ترامپ و شرکای او با افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری بر هر بخش از دولت فدرال که در حال حاضر مستقل از کاخ سفید عمل می‌کند، برای تغییر موازنه قوا تلاش خواهند کرد.

کنگره آمریکا چندین آژانس نظارتی ایجاد کرد تا به طور مستقل از کاخ سفید فعالیت کنند، اما ترامپ متعهد شده که آنها را تحت کنترل ریاست جمهوری قرار دهد و راه را برای یک نبرد احتمالی در دادگاه هموار کند.

ترامپ همچنین قصد دارد آنچه که او به عنوان «دولت عمیق» توصیف می‌کند، را نابود کند. از نظر ترامپ، نیروی کار حرفه‌ای در آژانس‌های مرتبط با امنیت ملی و سیاست خارجی را باید از نفوذ دولت عمیق خارج کرد.

در مورد سیاست خارجی، ترامپ معتقد است که اروپا باید به تنهایی با مشکلات خود کنار بیاید، زیرا او ایفای نقش واشینگتن در «ناتو» را به مثابه هدر دادن منابع مالی آمریکا می‌داند.

ناتو و جنگ روسیه و اوکراین

ترامپ مدت‌ها پیش اعلام کرد، ناتو را نه به‌عنوان قدرت نظامی اضافه برای آمریکا می‌داند بلکه این پیمان نظامی را به عنوان باری بر دوش آمریکا و هدر دادن منابع آمریکا توسط «اپورتونیست‌ها» می‌داند.

او در زمان حضورش در کاخ سفید بارها تهدید به خروج از ناتو کرد و اخیرا در وب‌سایت کمپین انتخاباتی خود اعلام کرد، قصد دارد عملکرد ناتو را مورد ارزیابی قرار دهد.

این اظهارات نگرانی کشورهای اروپایی عضو این پیمان را نسبت به احتمال تضعیف یا پایان دادن به آن، افزایش داده است.

پایان‌دادن به جنگ اوکراین

بیش از دو سال و نیم پس از شروع جنگ اوکراین، ترامپ می‌گوید این جنگ را ظرف 24 ساعت پایان خواهد داد.

او چند بار شد مدعی شد که می‌تواند جنگ اوکراین را در یک روز پایان دهد. ترامپ نگفت که چگونه این کار را انجام خواهد داد اما به طور غیرمستقیم او گفته است که مقداری از خاک اوکراین را به روسیه واگذار می‌شود تا توافقی برای جلوگیری از ادامه جنگ صورت بگیرد.

ترامپ درباره برنامه‌های خود برای استفاده از نیروی نظامی ایالات متحده در نزدیکی مرزهای این کشور، شفاف‌تر از بقیه بوده و طرحی را برای مبارزه با کارتل‌های مواد مخدر مکزیک با استفاده از نیروی نظامی منتشر کرده است.

گفتنی است که اگر ایالات متحده بخواهد از نیروهای مسلح خود در خاک مکزیک بدون اجازه آن کشور استفاده کند، در آن صورت قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید