بلینکن از کشورهای منطقه خواست حماس را برای پذیرش طرح آتش‌بس غزه تحت فشار بگذارند

جنبش «حماس» اظهارات بلینکن در سفر به منطقه را «جانبداری از اسرائیل» توصیف کرده و به همراه گروه «الجهاد» تاکید کرد که هر گونه توافقی با اسرائیل باید توقف دائمی جنگ و عقب‌نشینی کامل اسرائیل از نوار غزه را شامل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه، 21 خرداد هشتمین تور خاورمیانه‌ای خود پس از آغاز جنگ غزه را با هدف پیشبرد تلاش‌ها برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس در نوار غزه، آغاز کرده است.

این در حالی است که عدم اظهار‌نظر حماس در این زمینه و فضای آشفته سیاسی در اسرائیل، شانس موفقیت سفر بلینکن را با هاله‌ای از ابهام مواجه ساخته است.

بلینکن در چارچوب این تور خاورمیانه‌ای خود، دوشنبه ابتدا به مصر رفته و سپس راهی تل‌آویو شد، بنا بر برخی گزارش‌ها او همچنین احتمالا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اردن دیدار خواهد کرد.

در همین راستا ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن دوشنبه طی اظهاراتی بر لزوم ایجاد چشم‌اندازی سیاسی برای تحقق صلح بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید کرد.

گفت‌وگوی السیسی و بلینکن

بلینکن در قاهره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار و با او درباره راه‌حل‌هایی که به بازگشایی گذرگاه رفح بین مصر و نوار غزه که یک ماه است بسته شده است، گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با السیسی در قاهره گفت که حماس تنها طرفی است که هنوز با پیشنهاد آتش‌بس بایدن موافقت نکرده است. در حالی که واشینگتن اعلام کرده بود که اسرائیل قبلاً این پیشنهادات را پذیرفته است.

بلینکن پیش از ترک مصر به مقصد اسرائیل که در آن قرار است با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کند، به خبرنگاران گفت: «پیام من به دولت‌ها و مردم منطقه این است که اگر خواستار برپایی آتش‌بس هستید، حماس را تحت فشار بگذارید تا با پیشنهاد آتش‌بس ارائه شده توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا موافقت کند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود: «اکثریت قاطع مردم، در اسرائیل، کرانه باختری و در غزه خواهان آینده‌ای هستند که در آن اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در امنیت و صلح زندگی کنند.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بلینکن و السیسی طی این دیدار طرح‌های حکمرانی، امنیت و بازسازی نوار غزه پس از پایان جنگ را بررسی کردند.

در همین راستا، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر گفت که رفع موانع رساندن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه ضروری است.

دفتر ریاست جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که «السیسی بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی و هماهنگی برای رفع موانع کمک‌رسانی بشردوستانه، لزوم پایان دادن به جنگ در نوار غزه، جلوگیری از گسترش درگیری‌ها و حرکت رو به جلو برای اجرای راه‌حل دو کشوری تاکید کرد.»

جانبداری از اسرائیل

از دیگر سو، سامی ابوزهری، یکی از رهبران ارشد جنبش حماس، دوشنبه در واکنش به تور خاورمیانه‌ای بلینکن، از ایالات متحده خواست تا برای پایان دادن به جنگ در غزه بر اسرائیل فشار بیاورد.

جنبش «حماس» در واکنش به موضع آنتونی بلینکن اظهارات مطرح شده از سوی وزیر خارجه آمریکا در سفر او به منطقه را «جانبداری از اسرائیل» توصیف کرد.

گروه‌های فلسطینی «حماس» و «الجهاد» نیز تاکید کردند که هر گونه توافقی با اسرائیل باید توقف دائمی جنگ و عقب‌نشینی کامل اسرائیل از نوار غزه را شامل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید