آغاز هشتمین سفر منطقه‌ای بلینکن به خاورمیانه برای پیشبرد طرح آتش‌بس در غزه

براد کوپر، فرمانده «سنتکام» جمعه تاکید کرد، انتظار می‌رود عملیات کمک‌رسانی هوایی به غزه به زودی از سرگرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه، 21 خرداد هشتمین سفر خود به خاورمیانه پس از آغاز جنگ غزه را به هدف پیشبرد پیشنهاد آتش‌بس در نوار غزه، آغاز می‌کند.

این در حالی است که عدم اظهار نظر حماس در این زمینه و فضای آشفته سیاسی در اسرائیل، شانس موفقیت سفر بلینکن را با ابهام مواجه ساخته است.

در این چارچوب بلینکن دوشنبه ابتدا به مصر می‌رود و سپس راهی تل‌آویو خواهد شد.

این سفر با هدف سوق دادن امور به سمت تصویب آتش‌بس پیشنهادی اسرائیل و حماس است که توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در 31 مه مطرح شد. بایدن در حال تشدید تلاش‌هایش برای توقف جنگ غزه است که ممکن است بخش بزرگی از رای‌دهندگان را از رای دادن به او در انتخابات ریاست‌جمهوری در نوامبر اینده، منصرف کند.

بازگشایی گذرگاه رفح

گفت‌وگوهای بلینکن در قاهره با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور در خصوص راه حل‌هایی است که بازگشایی گذرگاه رفح بین مصر و نوار غزه که از یک ماه پیش بسته شده را امکان پذیر می‌سازد.

ارتش اسرائیل با در دست گرفتن کنترل سمت فلسطینی گذرگاه، مصر را متهم به بستن آن کرد. مصر نیز تاکید کرد که راننده‌های کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه برای غزه هنگام عبور از پست‌های بازرسی اسرائیل، احساس امنیت نمی‌کنند.

بسته شدن این گذرگاه، بحران انسانی در غزه را تشدید کرد و نگرانی از بروز قحطی در نوار محاصره شده را افزایش داده است.

بلینکن در جریان سفر خاورمیانه‌ای خود پیش از سفر به ایتالیا در چهارشنبه برای شرکت در اجلاس «گروه هفت»، از اردن و قطر نیز دیدار خواهد کرد.

رها کردن 10 تن کمک

این در حالی است که ارتش آمریکا اعلام کرد یک هواپیمای باری آمریکایی، یکشنبه بیش از 10 تن وعده‌های غذایی را در شمال غزه پس از توقف این محموله‌ها به دلیل عملیات اسرائیل،، بر فراز شمال غزه رها کرد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این عملیات پرتاب، «کمک‌های بشردوستانه نجات بخش در شمال غزه» را تامین کرد.

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده تاکنون بیش از 1050 متریک تن کمک‌های بشردوستانه علاوه بر کمک‌های ارائه شده توسط کریدور لجستیکی مشترک از طریق دریا، پرتاب کرده است».

براد کوپر، فرمانده «سنتکام» جمعه در خصوص علل توقف عملیات کمک‌رسانی هوایی تاکید کرد که عملیات نظامی در شمال غزه باعث توقف این کمک‌رسانی هوایی شد ولی انتظار می‌رود به زودی از سرگرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید