مکرون: تلاش‌ برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه را تشدید می‌کنیم

خاورمیانه و اوکراین در راس گفت‌گوهای مکرون و بایدن در جریان سفر رسمی رئیس جمهوری آمریکا به پاریس قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی مراسم هشتادمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم «روز دی»، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، شنبه 19 خرداد در دیدار با جو بایدن، همتای آمریکایی خود که طی سفری رسمی به پاریس رفته است، با او درباره تجارت، خاورمیانه و مسائل اوکراین به گفت‌وگو پرداخت.

مکرون در کنار بایدن در کاخ الیزه به خبرنگاران گفت که دو کشور، تلاش‌های خود برای جلوگیری از انفجار اوضاع در خاورمیانه ناشی از جنگ اسرائیل با حماس در غزه و همچنین تمرکز بر برقراری آرامش در تنش میان اسرائیل و حزب الله لبنان را افزایش خواهند داد.

او گفت: «ما با هم تلاش مضاعفی را برای جلوگیری از یک انفجار منطقه‌ای به ویژه در لبنان انجام می‌دهیم».

تعهد بایدن به موضوع بازگرداندن گروگان‌ها

مکرون و بایدن همچنین از نجات چهار گروگان توسط نیروهای اسرائیلی از اردوگاه نصیرات در غزه استقبال کردند و بایدن قول داد که از هیچ اقدامی تا بازگشت همه گروگان‌ها به کشورشان و دستیابی با آتش‌بس، فروگذار نخواهد کرد.

دیدار مکرون و بایدن روز گذشته با برگزاری مراسمی در طاق نمادین پیروزی آغاز شد و دو رئیس جمهوری از مقبره سرباز گمنام، بازدید کردند.

بایدن و مکرون به‌رغم تنش میان دو کشور به دلیل لغو قرارداد فروش زیردریایی‌های فرانسوی به استرالیا از سوی کانبرا، روابط خوبی با هم دارند و بایدن در جریان سفر رسمی مکرون به آمریکا در سال 2022 از او در کاخ سفید استقبال کرد.

«پوتین دست بردار نیست»

بایدن در خصوص جنگ اوکراین گفت که در صورت پیروزی پوتین در این جنگ، او به این مقدار بسنده نخواهد کرد.

او افزود: «موضوع بزرگتر از اوکراین است. تمام اروپا تهدید خواهد شد، اما ما نخواهیم گذاشت این اتفاق بیفتد. آمریکا قویا در کنار اوکراین است. ما در کنار متحدان خود هستیم. ما در کنار فرانسه هستیم».

بایدن جمعه در پاریس ضمن دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، بابت تاخیر چند ماهه کنگره آمریکا در تصویب جدیدترین بسته کمک‌های نظامی، پوزش خواست.

از سویی زلنسکی چهارشنبه گذشته به صورت ویدئویی، مقابل مجلس ملی فرانسه سخنرانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید