آمریکا: به اسرائیل در بازگرداندن گروگان‌ها کمک کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، یکشنبه نهم ژوئن، اعلام کرد واشینگتن در نجات چهار گروگان اسرائیلی از اردوگاه «النصیرات»، در مرکز نوار غزه، به تل‌آویو کمک کرد.

سالیوان در مصاحبه‌ با شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، از پاسخ به این که آمریکا چگونه به اسرائیل در این عملیات کمک کرد، خودداری کرد و گفت: «ایالات متحده ماه‌هاست که به تلاش اسرائیل برای شناسایی مکان‌ نگه‌داری گروگان‌ها در غزه و نجات آن‌ها کمک می‌کند.» او در ادامه اضافه کرد که به‌دلایل امنیتی نمی‌تواند جزئیات بیشتری ارائه دهد اما «از ارتش اسرائیل حمایت کرده‌ایم تا بتوانیم تمام گروگان‌ها، از جمله گروگان‌های آمریکایی که هنوز در اسارت‌اند، را به خانه بازگردانیم.»

سالیوان گفت ادعای حماس مبنی بر کشته شدن گروگان‌های اسرائیلی در این عملیات را تایید نمی‌کند.

چهار گروگان اسرائیلی که حماس آن‌ها را در هفت اکتبر سال گذشته ربود، شنبه هشتم ژوئن، در عملیات ویژه‌ ارتش اسرائیل آزاد شدند. وزارت بهداشت غزه اعلام کرد این عملیات منجر به کشته شدن 274 فلسطینی شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا، همچنین، خاطرنشان کرد که واشینگتن منتظر پاسخ حماس به پیشنهاد سه‌مرحله‌ای پایان جنگ در نوار غزه است. او گفت این طرح منجر به توقف فوری درگیری‌ها و آغاز روند بازگرداندن گروگان‌ها خواهد شد.

هنگامی که مجری «سی‌ان‌ان» از سالیوان پرسید که آیا جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از نحوه اجرای عملیات اسرائیل در اردوگاه النصیرات راضی است یا خیر، مشاور امنیت ملی پاسخ داد: «رئیس‌جمهوری معتقد است بهترین راه برای بازگرداندن همه گروگان‌ها به خانه، دستیابی به توافقی است که آن‌ها را به روش دیپلماتیک نجات دهد.»

سالیوان گفت: «این بهترین راه‌حل برای این موضوع خواهد بود و در صورت موافقت نکردن حماس با این توافق، متأسفانه شاهد ادامه درگیری‌ها و عملیات نظامی اسرائیل خواهیم بود که برای بازگرداندن شهروندان خود، و صادقانه بگویم شهروندان آمریکایی، تلاش می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید