تشکل مسئولان مستعفی آمریکایی معترض به سیاست بایدن در قبال جنگ غزه

جاش پل، اولین مقام وزارت خارجه آمریکا بود که به دلیل جنگ غزه و حمایت «بی قید و شرط» بایدن از اسرائیل؛ به‌ویژه در ماه‌های نخست جنگ، استعفا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

افزایش دامنه انتقادات از سیاست جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در قبال جنگ غزه، بسیاری از کارمندان ادارات رسمی به ویژه وزارت امور خارجه را بر آن داشت تا از سمت خود استعفا دهند.

به نظر می‌رسد که این کارمندان مستعفی، نوعی تشکل را پی‌ریزی کرده‌اند تا واشینگتن را برای تغییر سیاست در قبال جنگ غزه، زیر فشار بگذارند.

جمعی از مسئولان آمریکایی مستعفی، ظرف ماه گذشته حرکتی علنی در راستای همکاری برای اعمال فشار بر دولت برای تغییر رویکرد آن را آغاز کرده‌اند.

«لطمه به اعتبار کشور»

شبکه خبری آمریکایی «سی‌ان‌ان»، روز شنبه 19 خرداد گزارش داد که مقامات مستعفی از جمله جاش پل، هریسون مان، طارق حبش، آنیل شیلین، هالا هریت، لیلی گرینبرگ کول، الکس اسمیت و استیسی گیلبرت گفتند که دولت بایدن، نظرات و نگرانی‌های آنها را نادیده گرفته و به آنها توجه نکرده است.

به نظر آنها دولت امریکا، زیان ناشی از سیاست‌های خود بر اعتبار کشور را درک نکرده است.

این شخصیت‌ها تأکید کردند که هنوز همکاران زیادی در داخل دولت بایدن کار می‌کنند و موضع مشابهی با آنها دارند.

به گفته این مسئولان مستعفی، حمایت این افراد، چه در صورت استعفا یا ماندن در دولت در قالب اپوزیسیون داخلی، آنها را به ایجاد تشکلی جمعی برای افزایش فشار بر دولت بایدن برای تغییر سیاست خود، سوق داده است.

جاش پل، اولین مقام وزارت خارجه آمریکا بود که به دلیل جنگ غزه و حمایت «بی قید و شرط» بایدن از اسرائیل؛ به‌ویژه در ماه‌های نخست جنگ، استعفا داد.

بایدن در آن برهه بارها تاکید کرده بود که توقف جنگ غزه، مطرح نیست و حماس باید نابود شود.

با افزایش شمار قربانیان غیرنظامی فلسطینی در مراحل بعدی و بالاگرفتن انتقادات در میان قشر جوان حزب دموکرات، بایدن از بیم تاثیر منفی بر کمپین انتخاباتی خود، اخیرا با بازبینی اندک سیاستش، عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را هدف انتقادات جسته و گریخته‌ خود قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید