مشاور ارشد پیشین ترامپ به زندان فراخوانده شد

بنون دومین مقام ارشد پیشین دولت ترامپ است که به دلیل امتناع از همکاری با کمیته تحقیقاتی کنگره به زندان می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استیو بَنون، مشاور ارشد پیشین دونالد ترامپ در دوران رئیس‌جمهوری وی، به حکم یک قاضی فدرال باید به دلیل «توهین به کنگره» تا اول ژوئیه خود را برای گذراندن محکومیت چهار ماهه به زندان معرفی کند.

به گفته «رویترز»، این به این معنی است که بنون، نظریه‌پرداز راست‌گرا که در حلقه هواداران ترامپ فردی بانفوذ است، احتمالاً برای بخش مهمی از دوران کارزار انتخاباتی ترامپ برای ریاست جمهوری پشت میله‌های زندان باشد.

کارل نیکولز، قاضی منطقه دی‌سی، روز پنجشنبه پس از آن حکم زندان رفتن بنون را صادر کرد که ماه پیش یک دادگاه تجدیدنظر فدرال درخواست مشاور ترامپ برای لغو محکومیت وی به دلیل رد احضاریه یک هیئت کنگره که در مورد حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره تحقیق می‌کرد را رد کرده بود.

بنون به خبرنگاران بیرون دادگاه گفت که در دادگاه عالی فرجام‌خواهی خواهد کرد، و پیگرد قانونی خود را دارای «انگیزه سیاسی» دانست. وی با اشاره به شعار مشهور کارزار ترامپ «عظمت را به آمریکا بازمی‌گردانیم» گفت «تمام این کارها به خاطر یک چیز است: تعطیل کردن جنبش عظمت آمریکا.»

بنون در سال 2022 به دلیل امتناع از تحویل اسناد و شهادت در محضر کمیته مجلس نمایندگان تحت رهبری دموکرات‌ها به دو اتهام توهین به کنگره محکوم شد.

وی در اواخر دوران ریاست جمهوری ترامپ دیگر در کاخ سفید کار نمی‌کرد، اما از اعضای گروهی از مشاوران ترامپ بود که تلاش کردند تایید رسمی پیروزی بایدن در انتخابات 2020 توسط کنگره را از مسیر خارج کنند.

هیئت کنگره گفته بنون ممکن است از اقداماتی که برای 6 ژانویه 2021 برنامه‌ریزی شده بود آگاه بوده باشد. در آن روز گروهی از هواداران ترامپ برای جلوگیری از تایید رای مردم توسط قانونگذاران، به ساختمان کنگره حمله کردند.

بنون دومین مقام ارشد پیشین دولت ترامپ است که به دلیل امتناع از همکاری با کمیته تحقیقاتی کنگره به زندان می‌رود. پیتر ناوارو، دیگر مشاور پیشین ترامپ، در حال حاضر یک دوره چهار ماهه زندان را می‌گذراند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید