«ناتو»: روسیه تهدیدی علیه ما نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود تنش‌ها از زمان عملیات نظامی روسیه در اوکراین، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» مسکو را تهدیدی علیه اعضای خود نمی‌داند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پنج‌شنبه ششم ژوئن در بروکسل گفت که هیچ تهدید نظامی فوری از سوی روسیه علیه اعضای ناتو وجود ندارد. او تاکید کرد ناتو با اجرای بزرگترین رزمایش نظامی در چند دهه اخیر، قدرت بازدارندگی خود را حفظ می‌کند. این رزمایش هفته جاری آغاز می‌شود.

استولتنبرگ گفت کشورهای عضو ناتو اقداماتی، از جمله برگزاری این رزمایش نظامی، را برای اطمینان از آمادگی نیروهای خود برای مقابله با هرگونه اشتباه یا سوءٔتفاهم در مسکو انجام می‌دهند. استولتنبرگ اضافه کرد: «تا زمانی که این کار را انجام دهیم، هیچ حمله‌ای به خاک ناتو انجام نمی‌شود.»

بزرگترین تمرین نظامی ناتو پس از جنگ سرد

ناتو پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود بزرگترین تمرین نظامی از زمان جنگ سرد را با شرکت حدود 90 هزار سرباز آغاز می‌کند. این رزمایش نظامی روند حمایت نیروهای آمریکایی از متحدان اروپایی در کشورهای هم‌مرز با روسیه و جناح شرقی ناتو را شبیه‌سازی می‌کند.

واکنش روسیه

الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که تمرینات ناتو در سال 2024 با نام «مدافع استوار»، بازگشت غیرقابل برگشت به برنامه‌های جنگ سرد است. او مدعی شد این تمرینات بخشی از جنگ ترکیبی غرب علیه روسیه است.

گروشکو گفت که تمرینات ناتو بازگشتی نهایی و غیرقابل برگشت به برنامه‌های جنگ سرد است، جایی که برنامه‌ریزی جنگی، همچنین، منابع و زیرساخت‌ها برای مقابله با روسیه آماده و فراهم می‌شود.

«بزرگترین و مستقیم‌ترین تهدید»

ناتو در بیانیه خود به صورت مشخص از روسیه نام نبرده بود، اما سند راهبردی ناتو، روسیه را به عنوان بزرگترین و مستقیم‌ترین تهدید برای امنیت اعضای خود معرفی می‌کند.

عملیات نظامی روسیه در اوکراین

در فوریه 2022، روسیه عملیات نظامی در اوکراین را آغاز کرد. کی‌یف و کشورهای غربی این اقدام را تلاش استعماری مسکو برای اشغال خاک اوکراین دانستند. از آن زمان، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و دیگر مقامات این کشور، بارها غرب را به آغاز جنگ ترکیبی علیه روسیه متهم کرده‌اند. این اتهامات به دلیل حمایت مالی و نظامی غرب از اوکراین مطرح شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید