انتخابات هند؛ مودی پیروز شد اما حزبش به اکثریت نرسید

کارشناسان به بی‌بی‌سی گفتند که اعتبار عملکرد اپوزیسیون را باید عمدتاً به پای راهول گاندی، رهبر حزب کنگره نوشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتایج انتخابات سراسری هند روز سه‌شنبه اعلام شد، و چنانکه انتظار می‌رفت ائتلاف «ان‌دی‌ای» به رهبری نخست وزیر نارندرا مودی با کسب بیش از 290 کرسی در پارلمان 543 عضوی برای سومین دوره قدرت را به دست آورد.

با این حال، به گزارش «بی‌بی‌سی»، شگفتی انتخابات اخیر این بود که «حزب بهاراتیا جناتا»ی مودی نتوانست اکثریت 272 کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت را کسب کند، و بدین ترتیب او در این دوره به عنوان یک رهبر بسیار ضعیف دیده می‌شود که مخالفانش آسان‌تر وی را به چالش خواهند کشید.

به گفته بی‌بی‌سی، این نتیجه یک «بازگشت بزرگ» برای ائتلاف مخالف دولت هند و رهبر «حزب کنگره» راهول گاندی تلقی می‌شود. این ائتلاف کمی بیش از 230 کرسی به دست آورده است و تعداد کرسی لازم برای تشکیل دولت را ندارد.

حزب کنگره نتایج انتخابات را «یک شکست اخلاقی و سیاسی برای آقای مودی» خواند. گاندی بعدا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ملت به اتفاق آرا پیامی به آقای مودی فرستاد، بر این مبنا که مودی و [وزیر کشور] آمیت شاه را نمی‌خواهد».

به گفته بی‌بی‌سی، مخالفان دولت در ابتدای روند انتخابات کاملاً درهم‌ریخته بودند، و به نظر می‌رسید که بلوک تحت رهبری حزب کنگره در آستانه فروپاشی قرار دارد. کسی چندان امیدوار نبود که این ائتلاف بتواند ائتلاف ناسیونالیستی به رهبری مودی را به چالش بکشد.

علاوه بر این، با نزدیک شدن انتخابات، اپوزیسیون با نبرد سختی روبرو شد. احزاب و رهبران اپوزیسیون توسط سازمان‌های دولتی مورد حمله قرار گرفتند. دو مقام ارشد زندانی شدند، و حساب‌های بانکی متعلق به حزب کنگره توسط مقامات مالیاتی مسدود شد. به همین دلیل نتیجه نهایی برای مخالفان دولت خیره‌کننده بود.

کارشناسان به بی‌بی‌سی گفتند که اعتبار عملکرد اپوزیسیون را باید عمدتاً به پای گاندی نوشت. او نوه جواهر لعل نهرو، اولین و دیرپای‌ترین نخست وزیر هند است، و مادربزرگ و پدرش نیز نخست وزیر بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید