کی‌یف برای نخستین بار از تسلیحات غربی برای حمله به داخل روسیه استفاده کرد

نیروی هوایی اوکراین: 22 پهپاد از 27 فروند پهپاد پرتاب شده توسط روسیه در حمله شبانه به پنج منطقه کشور را سرنگون کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اوکراین چهارشنبه 16 خرداد اعلام کرد سامانه موشکی «اس-300» روسیه را با استفاده از تسلیحات غربی هدف قرار داده است. این اولین بار است که کی‌یف رسما استفاده از تسلیحات غربی برای حمله به خاک روسیه را اعلام می‌کند.

چند روز پیش اوکراین مجوز استفاده از تسلیحات غربی برای حمله به اهدافی در داخل روسیه را از متحدان غربی خود درخواست کرده بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا متعاقبا به کی‌یف اجازه داد تا حملات محدودی را با استفاده از سلاح‌های آمریکایی در خاک روسیه در نزدیکی خارکیف، انجام دهد.

تشدید نبرد پهپادی

از سویی نیروی هوایی اوکراین امروز اعلام کرد که 22 پهپاد از 27 فروند پهپاد پرتاب شده توسط روسیه در یک حمله شبانه به پنج منطقه این کشور را سرنگون کرده است.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه چهارشنبه در بیانیه خود اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی، دو پهپاد اوکراینی را در استان‌های بلگورود و کورسک و یک پهپاد را در استان ورونژ سرنگون کردند.

تمرکز حملات روسیه بر شرق اوکراین

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سه‌شنبه اعلام کرد، نیروهای روسیه، حملات خود را بر منطقه دونتسک واقع در شرق و نه خارکیف در شمال شرق متمرکز کرده‌اند.

زلنسکی در سخنرانی روزانه خود در شبکه‌های اجتماعی افزود: «بخش عمده نبردها و حملات گسترده‌تر در منطقه دونتسک انجام می‌شود. واقعیت این است که حملات روسیه در این منطقه متمرکز شده‌ است».

زلنسکی افزود، پس از بازگشت از سفری چند روزه به شماری از پایتخت‌های اروپایی و همچنین سنگاپور و فیلیپین، با فرماندهان ارشد ارتش اوکراین در کی‌یف دیدار کرده است.
نیروهای روسیه از دهم مه با حمله زمینی گسترده به منطقه خارکیف، به بزرگترین دستاوردهای میدانی خود طی 18 ماه دست یافتند و کنترل چندین روستای مرزی را به دست گرفته و هزاران نفر از اهالی این مناطق را مجبور به فرار کردند.

به نظر تحلیلگران، حمله روسیه در این منطقه ممکن است با هدف منحرف کردن انظار از تلاش برای شکستن خط مقدم در نقاط دیگر باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size