کاخ سفید: بایدن ظرف یک هفته دو بار با زلنسکی دیدار خواهد داشت

رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس صلح اوکراین در پاریس حضور نمی‌یابد و به جای او کامالا هریس، معاونش شرکت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام کاخ سفید، روز چهارشنبه 16 خرداد گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا این هفته با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود در نرماندی در فرانسه و سپس در جریان اجلاس «گروه هفت» در ایتالیا، دیدار خواهد کرد تا درباره تحولات نبرد کی‌یف علیه تهاجم روسیه به گفت‌وگو بپردازد.

حمایت مضاعف واشینگتن از رئیس جمهوری اوکراین پس از آن صورت می‌گیرد که انتقادهایی از جو بایدن به دلیل اعلام عدم حضورش در نشست آتی صلح اوکراین در سوئیس شده بود.

جو بایدن به دلیل مشارکت در مراسم جمع آوری کمک‌های مالی انتخاباتی که در آن جورج کلونی و جولیا رابرتز، ستاره‌های هالیوود نیز شرکت دارند، نمی تواند در نشست صلح اوکراین که در سوئیس برگزار می‌شود، حاضر شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، به خبرنگاران همراه در هواپیمای حامل رئیس جمهوری ایالات متحده، گفت، بایدن این هفته هنگام حضور در نرماندی برای شرکت در مراسم هشتادمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم، «فرصت دیدار با پرزیدنت زلنسکی» را خواهد داشت.

سالیوان افزود که بایدن در باره «وضعیت کنونی و این که چگونه می‌توانیم ادامه حمایت خود از اوکراین را عمیق‌تر کنیم»، با زلنسکی گفت‌وگو خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت بایدن قرار است در جریان اجلاس سران «گروه هفت» که از 13 تا 15 ژوئن در باری ایتالیا برگزار می‌شود، بار دیگر با زلنسکی دیدار کند.

به گفته سالیوان محور اصلی این دیدار، استفاده از سپرده‌های بلوکه شده روسیه برای حمایت از تلاش‌های جنگی اوکراین خواهد بود.

سالیوان به خبرنگاران گفت: «در کمتر از یک هفته، رئیس جمهوری آمریکا، دو دیدار مهم با پرزیدنت زلنسکی خواهد داشت».

با این حال، بایدن در نشست اوکراین در سوئیس که بلافاصله پس از اجلاس «گروه هفت» برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

زلنسکی معتقد است که عدم حضور بایدن در اجلاس سوئیس، موقعیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را تقویت می‌کند.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به همراه جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اجلاس سوئیس شرکت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید