مجلس نمایندگان آمریکا به تحریم دیوان بین‌المللی کیفری رأی مثبت داد

جاش گاتهایمر، نماینده دموکرات نیوجرسی، با ارسال نامه‌ 20 عضو از هر دو حزب مطرح آمریکا، از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری خواست تحریم‌هایی را علیه این دادگاه اعمال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس نمایندگان آمریکا، سه‌شنبه 15 خرداد، با اعمال تحریم‌ علیه دیوان بین‌المللی کیفری موافقت کرد. این دادگاه پیشتر حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیگر مقامات این کشور را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در غزه صادر کرده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا با 247 رای موافق که بیشتر آنها جمهوری‌خواه بودند، در برابر 155 رای مخالف، به تحریم دادگاه لاهه رای مثبت داد. با این وجود، بعید به نظر می‌رسد که این لایحه در مجلس سنا، که تحت کنترل دموکرات‌ها است، رای بیاورد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، اقدامات دیوان بین‌المللی کیفری علیه اسرائیل را «ناپسند» خواند اما، دولت آمریکا دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «به شدت مخالف» لایحه تحریم‌ این دادگاه است.

بایدن گفت «از اقدام عجولانه دادستان کل دیوان بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت مقامات ارشد اسرائیل نگرانی عمیقی دارد»، اما با اعمال تحریم‌ علیه «دیوان بین‌المللی کیفری، قضات، کارکنان یا کسانی که در کار این دادگاه کمک می‌کنند» مخالف است.

درخواست صدور حکم بازداشت برخی رهبران اسرائیل، از جمله نتانیاهو، خشم جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا را برانگیخت. این خشم باعث شد که روز سه‌شنبه پیش‌نویس لایحه تحریم دادگاه لاهه که «چیپ روی» نماینده جمهوری‌خواه تگزاس ارائه کرده بود، در مجلس نمایندگان به رای‌ گذاشته شود. اکثریت نمایندگان به اعمال تحریم‎ علیه این دادگاه رای مثبت دادند.

در این میان برخی از دموکرات‌ها نیز به جمع منتقدین از عملکرد دیوان بین‌المللی کیفری پیوستند.

جاش گاتهایمر، نماینده دموکرات نیوجرسی با ارسال نامه 20 عضو دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جانت یلن، وزیر خزانه‌داری خواست تحریم‌هایی را علیه دادگاه اعمال کنند.

حکیم جفریس، رهبر اقلیت دموکرات‌ در مجلس نمایندگان، گفت که او نیز با تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری علیه اسرائیل مخالف است، اما در عین حال تاکید کرد که نمی‌تواند از این لایحه حمایت کند. چرا که به گفته او، این لایحه «وقتی به سنا برسد تصویب نخواهد شد».

جفریس گفت باور دارد امکان تصویب یک قانون دو حزبی در این زمینه وجود دارد.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان در لس‌آنجلس، در یک نشست مطبوعاتی قبل از رای‌گیری، اقدامات دیوان‌ بین‌المللی کیفری را «توهین‌آمیز» و «غیر معقول» خواند.

جانسون افزود: «دیوان بین‌المللی کیفری باید به خاطر این اقدام مجازات شود، اگر به این دادگاه اجازه این کار داده شود و به دنبال مجازات رهبران کشورهایی باشد که با اقدامات آن مخالف است، بنابراین چرا آن‌ها نباید به دنبال آمریکا بروند؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید