در همگامی با نروژ، اسپانیا و ایرلند؛ اسلوونی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت

رابرت گلوب، نخست‌وزیر لیبرال اسلوونی، این به رسمیت شناسی را «ارسال پیام صلح» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان اسلوونی روز سه‌شنبه 15 خرداد پس از تصمیم ائتلاف حاکم به ادامه رای‌گیری و رد درخواست اپوزیسیون برای به تعویق انداختن آن، بخشنامه به رسمیت شناختن کشور فلسطین را تصویب کرد. این اقدام یک هفته پس از اقدام مشابه اسپانیا، ایرلند و نروژ، صورت می‌گیرد.

پارلمان اسلوونی این بخشنامه را با موافقت 52 نماینده، تحریم جلسه رای‌گیری از سوی اپوزیسیون و رای ممتنع یک نماینده تصویب کرد.

پارلمان اسلوونی
پارلمان اسلوونی

حزب دموکرات اسلوونی به رهبری یانز یانشا، نخست وزیر پیشین، دوشنبه طی یادداشتی، در تلاش برای به تعویق انداختن رای گیری به مدت 30 روز، خواستار برگزاری یک همه پرسی مشورتی درباره بخشنامه به رسمیت شناختن کشور فلسطین شد.

Advertisement

از سویی اورسکا کلاکوکار زوپانچیچ، رئیس پارلمان، برخلاف همه پیش‌بینی‌ها با اشاره به این که مهلت 30 روزه فقط در باره پیش نویس قوانین و نه بخشنامه‌ها، اعمال می‌شود، اعلام کرد که اپوزیسیون «از ساز و کار همه پرسی، سوء استفاده کرده است».

در یک جلسه داغ 6 ساعته پارلمان که چندین بار متوقف شد، یادداشت ارائه شده از سوی اپوزیسیون با اکثریت قاطع رد شد و سپس این بخشنامه از تصویب گذشت.

یانشا پیشتر با متهم کردن ائتلاف چپ میانه‌روی حاکم به «نقض روند رای‌گیری»، به همراه نمایندگان حزبش، سالن مجلس را ترک کرد.

دولت اسلوونی پیشتر این بخشنامه را برای تصویب به پارلمان ارجاع داده بود که عملا سازوکار قانونی قبل از انتخابات اروپا را که قرار است یکشنبه آینده برگزار شود، تسریع می‌بخشد.

جانشا که در گذشته از محافل نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بود، طی این یادداشت خاطرنشان کرد که به رسمیت شناختن کشور فلسطین، «زیان‌های دراز مدتی را به دلیل حمایت از سازمان تروریستی حماس، متوجه اسلوونی خواهد کرد».

«پیام صلح»

از سویی رابرت گلوب، نخست‌وزیر لیبرال اسلوونی، این به رسمیت شناسی را «ارسال پیام صلح» دانسته و تاکید دارد: «زمان آن فرا رسیده است که همه جهان، تلاش‌های خود را بر راه حل دوکشوری که صلح را در خاورمیانه به ارمغان می‌‌آورد، متحد کنند».

بر اساس نظرسنجی انجام شده در آوریل گذشته از 600 نمونه آماری که در روزنامه «دنونیک» منتشر شد، نزدیک به 60 درصد از مردم اسلوونی از این اقدام حمایت می‌کنند، در حالی که 20 درصد با آن مخالفند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید