مکرون: بر ایران فشار می‌آوریم تا به تعهدات هسته‌ای خود پایبند شود

دفتر ریاست جمهوری فرانسه: مکرون به نتانیاهو نگرانی عمیق خود را درباره روند توسعه برنامه هسته‌ای‌ ایران ابلاغ کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پاریس به همراه لندن و برلین روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند که در آن ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس محکوم شده و به پاسخگویی ملزم می‌شود.

در پی گفت‌وگوی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل؛ دفتر ریاست‌ جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پاریس و شرکای آن فشارها بر ایران را در رابطه با برنامه هسته‌ای‌ آن افزایش خواهند داد تا از ملزم شدن تهران به پایبندی به تعهدات بین‌المللی آن اطمینان حاصل کنند.

این بیانیه ساعاتی پس از آن صادر شد که قدرت‌های اروپایی قطعنامه‌ای علیه ایران را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه افزود که مکرون به نتانیاهو نگرانی عمیق خود را درباره روند توسعه برنامه هسته‌ای‌ ایران ابلاغ کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که مکرون تاکید دارد که فرانسه به همراه شرکای بین‌المللی خود بر ایران اعمال فشار خواهند کرد تا این کشور به پایبندی به تعهدات بین‌المللی آن در پرونده هسته‌ایش ملزم شود.

این در حالی است که محمد اسلامی، رئیس آژانس انرژی اتمی ایران سه‌شنبه 15 خرداد، در اظهاراتی گفت ما در حال کاهش تعهدات برجامی خود هستیم.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، اسلامی تهدید کرد صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پاسخ ایران روبرو می‌شود.

عصر دوشنبه، تروئیکای اروپایی شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه در نامه‌ای به شورای حکام آژانس بین‌المللی با برشمردن تخلفات ایران از جمله مشخص نکردن منشا‌ء ذرات اورانیوم بسیار غنی‌شده کشف شده در تاسیسات اعلام نشده آن و همچنین عدم اجازه ورود بازرسان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران به این شورا ارائه کردند.

این پیش‌نویس صبح سه‌شنبه 15 خرداد، رسما برای رای‌گیری به اعضای شورای حکام ارائه شد.

در این پیش‌نویس ضمن تاکید بر لزوم بازدید و نمونه‌برداری از موارد مشکوک در تاسیسات مورد نظر، از دولت ایران خواسته شده تا بر اساس برجام بطور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و در صورت خودداری، دبیرکل تهیه گزارشی جامع از تخلفات را بررسی و مورد نظر قرار دهد.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته سال 2015، موسوم به «برجام» در سال 2018 و اعمال مجدد تحریم‌های شدید علیه تهران، دولت ایران از اجرای اغلب تعهدات خود برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای آن بر اساس توافق تاریخی سال 2015 با قدرت‌های بزرگ، عقب‌نشینی کرده است.

روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از فروپاشی این توافق بارها تیره شده است و تلاش‌های اتحادیه اروپا برای احیای این توافق پس چندین دور مذاکرات طولانی و بی‌نتیجه تاکنون با شکست مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size