فشار کنگره بر دولت بایدن برای محکوم کردن برنامه هسته‌ای ایران

آژانس بین‌المللی ارژی اتمی، نشست سرنوشت سازی را برای بررسی برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ده‌ها قانونگذار جمهوری‌خواه به رهبری سناتور تیم اسکات در سنا و مایک لاولر، نماینده جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، دولت بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند تا در نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای‌اش و تضمین اجرای اقدامات جهت جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ٍای، مقصر معرفی کند.

این دو نماینده، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه خواهند کرد که «این موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده و بار دیگر تاکید می‌کند، تمامی اقدامات برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای، انجام خواهد شد».

«رفتار بی ثبات کننده»

سناتور اسکات گفت: «در 18 ماهی که از موضع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مسئول دانستن ایران گذشت، رفتار بی‌ثبات‌کننده رژیم به طرز چشمگیری افزایش یافته است.»

طبق گفته او، ایران ماه گذشته با حمله مستقیم به اسرائیل و به شکلی همزمان، طی روندی فزاینده بر توانمندی‌های هسته‌ای خود افزوده است.

در پیش‌نویس این قطعنامه که در «فاکس نیوز دیجیتال» به اشتراک گذاشته شد، آمده است که ایالات متحده باید نسبت به جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای متعهد باشد. این پیش‌نویس از دولت بایدن می‌خواهد، اقدامات تنبیهی را در مورد نقض توافق‌های بین‌المللی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای توسط ایران، دنبال کند.

این قطعنامه ضمن محکوم کردن مانع تراشی ایران در فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار اعمال تحریم‌ها علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران شده است.

«تهدیدی برای امنیت ملی»

لاولر نیز در بیانیه‌ای گفت: «ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و هیچ تهدیدی بزرگتر از ایران هسته‌ای برای امنیت ملی وجود ندارد. متاسفانه سیاست خارجی مبتنی بر ضعف و مماشات، جمهوری اسلامی را جسورتر کرده و این نظام اکنون بیش از هر زمان در گذشته به دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نزدیک شده است. دیگر بس است».

این قطعنامه پنج صفحه‌ای همچنین بر «لزوم یک واکنش هماهنگ بین‌المللی برای مقابله با تهدید ناشی از برنامه هسته‌ای ایران» تأکید داشته و از همه کشورها می‌خواهد، برای انجام اقدامات قاطع جهت تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، به ایالات متحده بپیوندند».

این پیش‌نویس از حمایت بیل کاسیدی، جان کورنین، تام کاتن، مایک کراپو، لیندسی گراهام و تام تیلیس سناتورهای مجلس سنا برخوردار است. در مجلس نمایندگان، ده ها نفر از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در حمایت از این قطعنامه مشارکت کردند.

«عدم شفافیت کامل»

از سویی رئیس سازمان دیدبان هسته‌ای سازمان ملل متحد در فوریه گذشته نیز هشدار داده بود که ایران در مورد برنامه هسته‌ای خود «کاملاً شفاف نیست»؛ به‌ویژه پس از آن که یکی از مقامات سابق ایرانی در برنامه هسته‌ای تهران اعلام کرد که جمهوری اسلامی، همه ابزارها برای ساخت سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید