اوکراین خواستار لغو محدودیت‌ استفاده از تسلیحات غربی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اوکراین اعلام کرده که از متحدان غربی خود خواسته است تا به نیروهایش آزادی بیشتری برای حمله به اهداف نظامی در داخل روسیه را بدهند.

درخواست اوکراین برای گرفتن «چراغ سبر» جهت حمله به عمق خاک روسیه در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده تا اندازه‌ای محدودیت‌های استفاده از برخی از تسلیحات داده شده به کی‌یف را لغو کرده است.

واشینگتن هفته گذشته به اوکراین اجازه استفاده محدودی از سلاح‌های غربی برای حمله به برخی اهداف نظامی در خاک روسیه را داد تا کی‌یف در چارچوب تلاش‌های خود برای مقابله با حملات روسیه به منطقه خارکف شرقی، مقاومت کند.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه در یک کنفرانس مطبوعاتی با مارگوس تسکانا، وزیر خارجه استونی، گفت: «موافقت آمریکا صدرصد نیست بلکه این موافقت با برخی محدودیت‌ها که باید آن را رعایت کرد همراه بوده است».

وی افزود: «ما به همکاری با متحدان خود برای گسترش دامنه استفاده از سلاح‌ها را ادامه خواهیم داد».

اختلاف میان متحدان کی‌یف

موضوع استفاده اوکراین از اسلحه غربی برای هدف قرار دادن عمق خاک روسیه نه تنها باعث اختلاف میان حامیان کی‌یف شده بلکه آنها را عمیقاً متفرق کرده است. برخی از کشورهای غربی تمایلی به انجام حملات فرامرزی اوکراین ندارند چرا که می‌هراسند که این امر آنها را به درگیری مستقیم با مسکو بکشاند.

کولبا همچنین گفت که روسیه از یک رویکرد سه جانبه استفاده می‌کند تا کشورها را از شرکت در نشست صلح اوکراین که اواخر ماه جاری در سوئیس برگزار می‌شود، منصرف کند.

وی تاکید کرد که مسکو قصد دارد اجلاس را بی اعتبار کند، کشورها را به عدم شرکت در آن ترغیب کند و از کشورهایی که می خواهند شرکت کنند می خواهد نمایندگانی در سطح پایین بفرستند.

کولبا با اشاره به اینکه تلاش‌های روسیه بر کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی متمرکز است، گفت: «این تلاش‌ها برای ممانعت از نشست سران کشورها به صورت منظم و در مقیاسی بی‌سابقه انجام می‎گیرد».

او افزود: «اقدامات روسیه برای ممانعت از یک نشست برای صلح بار دیگر ثابت می‌کند که ما همه چیز را درست انجام می‌دهیم».

کرملین بارها گفته است که هر گونه گفت‌وگو درباره تضمین صلح در اوکراین باید شامل روسیه نیز باشد که به نشست دعوت نشده است.

مسکو همچنین به صورت پنهانی کشورهایی که به نیروهای اوکراینی اجازه دادند تا روسیه را با تسلیحات متحدان غربی‌ خود مورد حمله قرار دهند، تهدید کرده است .

خنثی کردن حملات پهپادی

الکسی اسمیرونوف، فرماندار منطقه کورسک، گفت: «یگان‌های پدافند هوایی روسیه دیروز دوشنبه 20 پهپاد اوکراینی را در منطقه واقع در جنوب روسیه در مرز با اوکراین رهگیری کردند».

وی در حساب تلگرام خود افزود: «نیروهای اوکراینی با استفاده از پهپادها و بالگردهای تهاجمی به چهار روستای منطقه او حمله کردند، اما گزارشی از تلفات جانی در دست نیست».

در همین حال فرماندار منطقه ویاچسلاو گلادکوف گفت که در منطقه بلگورود در جنوب شرقی، واحدهای پدافند هوایی روسیه «چند هدف هوایی» را سرنگون کردند.

او اما گفت در این حمله سقف برخی از منازل آسیب دیده است.

خبرگزاری رویترز به طور مستقل این گزارش‌ها را هنوز تأیید نکرده است.

اوکراین مدتی است که به طور مرتب حملاتی را به مناطق مرزی روسیه انجام می‌دهد. این حملات خشم کرملین را برانگیخته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در واکنش به این حملات گفت، حملات اوکراین باعث شد نیروهای روسیه ماه گذشته به سمت بخش‌های شمالی منطقه خارکف حرکت کنند تا یک «منطقه حائل» ایجاد کنند.

ارتش روسیه می گوید حدود ده روستا را تحت کنترل خود درآورده است، اما مقامات اوکراینی می گویند که نیروهای آنها هنوز 70 درصد از «ووچانسک» شهر بزرگی که در پنج کیلومتری مرز واقع شده است را کنترل می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید