3 کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را میان اعضای شورای حکام آژانس توزیع کردند

واشینگتن ابراز نگرانی کرده است که چنین قطعنامه‌ای، خطر تشدید تنش و بی ثباتی بیشتر در منطقه را قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر آینده به دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت 18 ماه تشدید از تنش‌های هسته‌ای و با وجود تردید آمریکا، اروپایی‌ها تصمیم گرفتند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت عدم همکاری ایران، به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهند که از دوشنبه 14 خرداد، کار خود را در وین آغاز می‌کند.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از دیپلمات‌های غربی آورد: «با توجه به حساسیت اوضاع، نیاز مبرمی به واکنش وجود دارد».

نگرانی واشینگتن

پیشتر سه دیپلمات اواخر ماه مه گذشته فاش کردند که بریتانیا، فرانسه و آلمان، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران قبل از نشست شورای حکام آژانس هسته‌ای توزیع کردند و به نظر می‌رسد که سه کشور اروپایی با وجود مخالفت هم‌پیمان آمریکایی خود، مصمم به پیگیری آن هستند.

واشینگتن ابراز نگرانی کرده است که چنین قطعنامه، خطر تشدید تنش و بی ثباتی بیشتر در منطقه را قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر آینده به دنبال خواهد داشت.

آخرین گزارش آژانس اتمی حاکی از آن است که ایران به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد، ادامه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی اتمی همچنین اعلام کرد که ایران تنها کشوری است که به سلاح اتمی مجهز نیست ولی قادر به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد است و انباشت ذخایر اورانیوم غنی شده آن، دائما در حال افزایش است.

این آستانه نزدیک به سطح غنای 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای، بسیار بالاتر از حداکثر غنای 3.67 درصد یا معادل سطحی است که برای تولید برق استفاده می‌شود.

شورای حکام آژانس متشکل از 35 عضو از نوامبر 2022 ، پیش‌نویس قطعنامه‌ای در محکوم کردن ایران را ارائه نکرده است اما در آخرین نشست مارس گذشته، بریتانیا، فرانسه و آلمان متنی را قبل از خروج از آن به دلیل عدم حمایت واشینگتن، آماده کرده بودند.

این در حالی است که تهران به‌رغم ادامه پیشرفت برنامه هسته‌ای خود، هرگونه تمایل به دستیابی به بمب هسته‌ای را انکار می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید