کلودیا شینباوم اولین رئیس جمهور زن مکزیک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس نتایج شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری در مکزیک، کلودیا شینباوم با بیشترین آرا، نخستین رئیس‌جمهوری زن مکزیک شد.

کمیسیون انتخابات مکزیک، دوشنبه، 14 خرداد اعلام کرد که از مجموع آرای شمارش شده تا صبح دوشنبه، این سیاستمدار 61 ساله چپ‌گرا و فمینسیت به حدود 60 درصد آرا دست یافته است. شینباوم که از حزب حاکم مورنا است با دو نامزد دیگر از احزاب محافظه‌کار و چپ میانه رقابت می‌کرد.

به گزارش «رویترز»، او در اولین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی گفت: «ما نشان دادیم که مکزیک کشوری دمکراتیک برای تغییرات مسالمت‌آمیز است، شینباوم با وعده تغییرات سیاسی و اقتصادی، برابری و افزایش رفاه اجتماعی و مقابله با تغییرات اقلیمی نامزد انتخابات شده بود. این درحالی است که گزارش‌ها حاکی از مشارکت بیشتر مردم در این دوره از انتخابات مکزیک است که دو نامزد از سه نامزد اصلی آن زن بوده‌اند.»

کلودیا شینباوم که سمت‌هایی از جمله در پایتخت مکزیک را هم برعهده داشته است در یک خانواده یهودی سکولار در مکزیکوسیتی به دنیا آمد و به این ترتیب اولین رئیس‌جمهوری یهودی‌تبار مکزیک هم خواهد بود. رئیس جمهوری منتخب به عنوان طرفدار محیط زیست و برابری زنان و همچنین حقوق اقلیت‌های جنسی مشهور است و دهها مقاله علمی در زمینه محیط زیست نوشته است.

اوبرادور، رئیس جمهوری کنونی مکزیک، با تبریک پیروزی شینباوم، در شبکه «ایکس» نوشت: «این روزی پرافتخار برای مردم مکزیک است که پس از 200 سال جمهوری در انتخاباتی آزاد و دمکراتیک تصمیم گرفتند کلودیا شینباوم اولین رئیس جمهوری زن، جمهوری ما شود.»

دوره شش ساله ریاست جمهوری شینباوم از دهم مهر آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید