پوتین به مراسم بزرگداشت فتح نرماندی در فرانسه دعوت نشد

تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته‌ بودند که از دعوت پوتین به مراسم بزرگداشت فتح نرماندی «رنجیده‌خاطر» می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد فتح نورماندی در جریان جنگ جهانی دوم که طی آن سربازان متفقین غربی با از جان گذشتگی در سواحل نرماندی فرانسه پیاده شدند تا اروپا را از هیتلر پس بگیرند روز یکشنبه آغاز شد و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

در حالی که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در این مراسم حضور داشتند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به این مراسم دعوت نشده بود.

به گزارش «یورونیوز»، سازمان‌دهندگان این مراسم در ماه آوریل تأیید کردند که رئیس‌جمهوری روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین به هیچ مراسم بزرگداشتی دعوت نخواهد شد.

در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه، یک نماینده ریاست جمهوری فرانسه غیبت نماینده روسیه را تأیید کرد و گفت که دعوت از وی صرفاً باعث ایجاد تنش بین فرانسه و کشورهای متحدش می‌شد.

به گفته وی: «روسیه دعوت نشده است. با توجه به جنگ تجاوزکارانه‌ای که در فوریه 2022 آغاز شد، و طی هفته‌های اخیر تشدید شده است، شرایط برای مشارکت روسیه وجود ندارد.»

به گفته یورونیوز، علاوه بر این گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته‌ بودند که از دعوت پوتین به مراسم بزرگداشت فتح نرماندی «رنجیده‌خاطر» می‌شوند. همچنین دادگاه کیفری بین‌المللی حکمی برای بازداشت پوتین به اتهام ربودن کودکان اوکراینی صادر کرده است.

در 6 ژوئن سال 1944، بیش از 150000 سرباز متفقین، عمدتا از کشورهای آمریکا، بریتانیا و کانادا تهاجم به نرماندی را از هوا و دریا آغاز کردند. این حمله نقطه آغاز شکست ارتش نازی شد که اروپا را اشغال کرده بود.

اتحاد جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی دوم بیش از 25 میلیون نفر را در آنچه «جنگ بزرگ میهنی» می‌نامید از دست داد. کرملین پیروزی در این جنگ را با رژه نظامی سالانه در میدان سرخ مسکو جشن می‌گیرد. با این حال، فرانسه به برخی از نمایندگان روسیه اجازه داد تا به طور غیررسمی فداکاری‌های این کشور در زمان جنگ را مورد بزرگداشت قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید