بلینکن خواستار پذیرش فوری آتش‌بس از سوی حماس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، یکشنبه 14 خرداد گزارش داد آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از آمادگی اسرائیل برای دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه استقبال کرد و گفت: «مسئولیت پذیرش اکنون برعهده حماس است.»

بلینکن با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و بنی گانتز برای گفت‌وگو در مورد آتش‌بس پیشنهادی در غزه دو تماس تلفنی جداگانه انجام داد.

وزیر خارجه آمریکا به گالانت تاکید کرد پیشنهاد آتش‌بس منافع امنیتی بلندمدت اسرائیل را افزایش می‌دهد.

بلینکن همچنین در تماس تلفنی با بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل تاکید کرد فرصتی برای ایجاد آرامش در مرزهای اسرائیل با لبنان فراهم خواهد کرد.

پیشنهاد سه مرحله‌ای بایدن

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی جمعه 11 خرداد اعلام کرد، اسرائیل پیشنهادی سه مرحله‌ای برای پایان دادن به جنگ در غزه ارائه کرده است.

مرحله اول

بایدن گفت مرحله اول شش هفته طول خواهد کشید و شامل آتش‌بس همه‌جانبه و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از مناطق مسکونی غزه، در ازای آزادی گروگان‌های زن، مجروحان و سالمندان در دست حماس در مقابل آزادی صدها زندانی فلسطینی و بازگشت ساکنان شمال نوار غزه به مناطق خود است.

بایدن گفت: «این مرحله شامل آزادی گروگان‌های آمریکایی نیز می‌شود.»

مرحله دوم

نیروهای ارتش اسرائیل، با آزادی گروگان‌های زنده، از غزه عقب‌نشینی می‌کنند و آتش‌بس ادامه پیدا خواهد کرد و کمک‌های بشردوستانه با ورود روزانه 600 کامیون به نوار غزه افزایش خواهد یافت.

مرحله سوم

در مرحله سوم، طرح جامع بازسازی غزه اجرا می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «تا زمانی که حماس به تعهدات خود عمل کند، آتش‌بس موقت به توقف دائمی درگیری ها تبدیل خواهد شد.»

دفتر نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به سخنرانی بایدن گفت دولت اسرائیل در بازگرداندن همه گروگان‌ها متحد است و جنگ غزه «تا تحقق کامل اهداف خود یعنی نابودی کامل حماس ادامه خواهد داشت.»

حماس در بیانیه‌ روز جمعه اعلام کرد: «به سخنرانی جو بایدن درباره برقرای آتش‌بس در غره با دید مثبت می‌نگریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید