سناتور آمریکایی: نتانیاهو جنایتکار جنگی است و نباید به کنگره دعوت شود

نتانیاهو شنبه از دعوت رهبران سنا و مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از وی برای سخنرانی در نشست مشترک کنگره، ابراز خوشحالی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برنی سندرز، سناتور آمریکایی، یکشنبه 13 خرداد از دعوت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره این کشور به شدت انتقاد کرد.

«نتانیاهو جنایتکار جنگی است»

نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که نتانیاهو جنایتکار جنگی است و نباید از او برای سخنرانی قبل از نشست مشترک رهبران سنا و مجلس نمایندگان کنگره دعوت شود.

سندرز با انتشار پستی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» افزود: «قطعا در نشست مشترک کنگره شرکت نمی‌کنم».

این سناتور آمریکایی با بیان اینکه اسرائیل حق جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان ناامید غزه را ندارد، تاکید کرد که این نقض آشکار قوانین آمریکا و قوانین بین‌المللی است.

او با بیان اینکه دادگاه کیفری بین المللی به دنبال دریافت حکم بازداشت علیه نتانیاهو است، تاکید کرد که این کار دادگاه کیفری درست است.

این در حالی است که نتانیاهو روز شنبه از دعوت رهبران سنا و مجلس نمایندگان کنگره آمریکا برای سخنرانی در نشست مشترک کنگره، «خوشحالی» خود را ابراز کرد.

در بیانیه دفتر نتانیاهو آمده است: «خوشحالم که این افتخار را دارم که در مقابل نشست مشترک مجلس کنگره، نماینده اسرائیل باشم و حقیقت را درباره جنگ عادلانه‌مان علیه کسانی که می‌خواهند جان ما را بگیرند، بیان کنم».

هنوز تاریخ سخنرانی نخست وزیر اسرائیل اعلام نشده است اما رسانه های آمریکایی گزارش دادند که انتظار می رود که آن سخنرانی قبل یا بعد از تعطیلات آگوست برای قانونگذاران آمریکایی ایراد کند.

تنش بزرگ

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه گفت که رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه از نتانیاهو دعوت کردند تا در جلسه مشترک دو مجلس کنگره سخنرانی کند.

نتانیاهو پیشتر نیز در کنگره آمریکا سخنرانی کرده بود، اما دعوت روز جمعه جانسون از او به عنوان اولین دعوت برای ایراد سخنرانی در کنگره از زمان تصدی دوره جدید نخست وزیری او به شمار می‌رود.

نخست وزیر اسرائیل از زمان بازگشت به قدرت به کاخ سفید دعوت نشده است، دعوت از نتانیاهو برای ایراد سخنرانی در کنگره در حالی صورت می‌گیرد که تنش شدیدی در روابط میان واشینگتن و تل‌آویو بر سر جنگ اسرائیل علیه غزه بوجود آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید