تلاش آمریکا برای ایجاد شبکه محافظتی در برابر موشک‌ها و نیروهای نیابتی ایران

ایالات متحده و شورای همکاری خلیج متعهد به دادن اولویت به پدافند هوایی و موشکی یکپارچه و کار از طریق مکانیسم‌های چندجانبه برای توسعه این توانمندی‌ها در پاسخ به تهدیدات علیه خود هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در وزارت دفاع اسرائیل «پنتاگون» در مصاحبه با العربیه هشدار داد که اقدامات حوثی‌ها نگران کننده است.

این مقام مسئول یکشنبه 13 خرداد خاطرنشان کرد: «آرامش در دیگر مناطق وجود دارد ولی اوضاع ممکن است هر لحظه تغییر کند».

به گفته منابع «پنتاگون»، منبع نگرانی آمریکا، اقدامات ایران در ایجاد ناآرامی و آشوب در منطقه است. یکی از این منابع در گفت‌وگو با العربیه اعلام کرد: «ایران در صدد تغییر أوضاع در منطقه به شکلی است که این منطقه در دایره منافع آن قرار بگیرد».

به باور این منابع، آمریکا إحساس می‌کند در دستیابی به حل و فصل با ایران شکست خورده‌ است. مسئولان آمریکایی از تهران می‌خواهند از شبه‌نظامیان نیابتی خود بخواهد تا حملات را متوقف کنند ولی ایران چنین درخواستی را از نیابتی‌های خود در یمن نکرده و از حزب‌الله خواسته تا تنش‌آفرینی با اسرائیل را در مرزهای جنوب لبنان محدود سازد ولی از این گروه نخواسته است تا درگیری را متوقف کند.

طبق گفته مسئولان «پنتاگون»، ایران از قدرت امر و نهی به شبه‌نظامیان در عراق و سوریه برخوردار است و می‌تواند از آنها بخواهد، حملات علیه آمریکایی‌ها در این دو کشور یا دیگر کشورهای همسایه را از سر بگیرند.

هماهنگی‌های دفاعی با کشورهای شورای همکاری

مقامات دفاعی آمریکا تأکید دارند که ایالات متحده قبلاً با روش‌های مختلفی از جمله نظارت بر دریا و جلوگیری از قاچاق سلاح برای حوثی‌ها با این مشکل مقابله کرده است، اما نتایج دلگرم‌کننده نیست. از سویی ممانعت از نشت تسلیحات موشکی ایران از طریق مرزهای خود برای شبه‌نظامیان در عراق، سوریه و لبنان، در برنامه‌های آمریکا گنجانده نشده است.

مسئولان وزارت دفاع آمریکا تأکید دارند که این کشور از قابلیت‌های کافی در خاورمیانه برای محافظت از سربازان خود برخوردار است. آمریکا علاوه بر نیروی هوایی، دارای تجهیزات راداری و توانمندی‌های ضد موشکی است و سربازان آمریکایی می‌توانند با امنیت لازم فعالیت کنند.

نقطه ضعف موجود در منطقه، تجهیزات دفاعی کشورهای عربی و سازماندهی این پدافندها در سطح نقشه فراگیر است.

آمریکایی‌ها و گروه کشورهای عربی شریک، سه سال پیش به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافتند که طی آن این گروه، همکاری‌های گسترده‌تری را از طریق اتاق عملیات وابسته به فرماندهی مرکزی آغاز کرد. در ماه‌های اخیر آمریکایی‌ها به همراه شرکای منطقه‌ای خود، اتاق عملیات نیروی دریایی را شکل دادند که به پیشرفت‌های ملموسی دست یافت.

آمریکایی‌ها نشست هماهنگی در ریاض با گروه شورای همکاری خلیج برگزار کردند که به توسعه این توانمندی‌های دفاعی در برابر تهدیدات موشکی اختصاص داشت.

در بیانیه مشترکی که ده روز پیش از این نشست منتشر شد، آمده است: «ایالات متحده و شورای همکاری خلیج متعهد به دادن اولویت به پدافند هوایی و موشکی یکپارچه و کار از طریق مکانیسم‌های چندجانبه برای توسعه این توانمندی‌ها در پاسخ به تهدیدات علیه خود هستند».

سیستم یکپارچه

یکی از مقامات «پنتاگون» به العربیه گفت: «کار برای دستیابی به یک سیستم یکپارچه در حال اجرا است تا بتوان از همه در برابر خطرات از جمله خطرات ناشی از شبه‌نظامیان حفاظت کرد».

به گفته این مقام مسئول، مفهوم اساسی کار، عبارت از سازماندهی و ادغام توانمندی‌ها است و این که آمریکا چگونه می‌تواند شریک مفیدی برای کشورهای دوست باشد.

آمریکایی‌ها در تلاشند تا طی چند ماه آینده از روابط دوجانبه به سمت تدوین منظومه‌ای فراگیر حرکت کنند که هدف از آن، ادغام توانمندی‌های دفاعی کشورهای شورای همکاری خلیج و سازماندهی آن از طریق ساختاری هماهنگ است.

این سازماندهی هماهنگ می‌تواند داده‌های موجود در روابط دو جانبه مانند شبکه‌های هشدار زودهنگام را در دسترس همه قرار دهد و از این طریق، مبادله پر سرعت اطلاعات برای همه تضمین می‌شود و هیچ طرفی مجبور به خریداری سامانه‌های فناوری و پدافندی نمی‌شود که می‌تواند آنها از از کشورهای دیگر یا این گروه، تامین کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید