لوید آستین: امنیت آمریکا به امنیت آسیا وابسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، شنبه 12 خرداد، در نشست دفاعی «شانگری‌-لا» در سنگاپور اعلام کرد که امنیت ایالات متحده وابسته به امنیت آسیا است و منطقه آسیا و اقیانوسیه برای واشینگتن در اولویت باقی می‌ماند.

آستین با اشاره به حضور همتای چینی خود در این نشست که تا روز یکشنبه ادامه دارد، تاکید کرد که امنیت آمریکا در گرو امنیت منطقه آسیا است، و به همین دلیل، واشینگتن مدت‌هاست که حضور خود را در این منطقه حفظ کرده است.

او اضافه کرد که با وجود درگیری‌ها در اروپا و خاورمیانه، منطقه هند و اقیانوس آرام به عنوان «صحنه عملیاتی» برای واشینگتن، در اولویت باقی می‌ماند.

یک سخنگوی دولت چین، سخنان آستین با دنگ جون، وزیر دفاع چین را که در حاشیه نشست دفاعی سنگاپور مطرح شد، «مثبت» توصیف کرد.

ایالات متحده به دنبال تقویت همکاری‌ها و مشارکت‌های خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه، به ویژه با فیلیپین است، و در عین حال، برای مقابله با نفوذ و قدرت نظامی رو به رشد چین تلاش می‌کند. نشست امنیتی - دفاعی شانگری‌-لا که با حضور بسیاری از مقامات دفاعی از سراسر جهان برگزار می‌شود، یک هفته پس از مانورهای نظامی بزرگ چین برگزار شد که طی آن کشتی‌ها و جنگنده‌های این کشور اطراف تایوان را، که پکن مدعی مالکیت آن است، محاصره کردند.

از سرگیری گفت‌وگوها

دیدار روز جمعه دنگ و آستین به عنوان اولین دیدار بین وزرای دفاع دو کشور پس از 18 ماه، امیدها را برای ادامه گفت‌وگوهای نظامی، با هدف جلوگیری از تنش‌های بیشتر، افزایش داد. آستین در این سخنرانی اعلام کرد که ایالات متحده و چین در ماه‌های آینده تماس‌های نظامی خود را از سر خواهند گرفت. پکن نیز به نوبه خود از «ثبات» در روابط امنیتی بین دو کشور استقبال کرد.

آستین در این زمینه گفت: «به وزیر دفاع چین گفتم که اگر درباره موضوعی فوری با من تماس بگیرد، بلافاصله پاسخ خواهم داد و امیدوارم که او نیز همین کار را انجام دهد.»

با این وجود، به نظر می‌آید وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی روز شنبه از پکن انتقاد کرد و گفت که دوران جدیدی از امنیت در منطقه هند و اقیانوس آرام در حال ظهور است که در آن «جایی برای تحمیل اراده یک کشور یا ارعاب و اجبار نخواهد بود».

او تاکید کرد: «این نزدیکی جدید برای اتحاد است نه برای تفرقه. مسئله به انتخاب آزادانه ملت‌های مستقل مربوط است.»

نقش حیاتی فیلیپین

حمایت از فیلیپین، که در ساحل دریای چین جنوبی و نزدیک تایوان قرار دارد، در صورت بروز درگیری برای ایالات متحده حیاتی است. آستین در روز شنبه تاکید کرد که تعهد ایالات متحده برای دفاع از فیلیپین، بر اساس پیمان دفاع مشترک، ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که درگیری‌ها بین کشتی‌های چینی و فیلیپینی در دریای چین جنوبی شدت گرفته و نگرانی‌ها نسبت به وقوع یک درگیری گسترده‌تر را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید