کشورهای اروپایی نگران آغاز جنگ با روسیه نسبت به تصمیم‌گیری‌های «عجولانه» هشدار دادند

ایتالیا نسبت به گام‌های «عجولانه» در زمینه تأمین سلاح برای اوکراین هشدار داده و مجارستان نیز بر عزم خود برای جلوگیری از ورود اروپا به جنگ با روسیه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو تایانی، وزیر خارجه ایتالیا، شنبه 12 خرداد ضمن ابراز مجدد مخالفت خود با استفاده اوکراین از تسلیحات ایتالیایی برای حمله به اهدافی در روسیه، نسبت به حساسیت اوضاع هشدار داده و بر لزوم اجتناب از اقدامات «عجولانه» تاکید کرد.

تعداد کشورهای ناتو که از اجازه دادن به اوکراین برای استفاده از سلاح‌های ارائه شده توسط غرب برای حمله به خاک روسیه حمایت می‌کنند، افزایش یافته است، اما رم، یکی از اعضای موسس این ائتلاف، کماکان با این مساله مخالف است.

آنتونیو تایانی در جریان نشستی در «راپالو» در شمال غربی ایتالیا گفت: «لحظه بسیار حساسی است که نباید گام‌های اشتباه برداریم» و باید از «گام‌ها و اظهارات عجولانه» اجتناب کنیم.

وزیر خارجه ایتالیا در ادامه افزود: «حتی ایالات متحده اجازه استفاده بی‌رویه از تسلیحات خود علیه روسیه را نداد، بلکه به اوکراین فقط اجازه حمله به پایگاه‌هایی که پهپادها از آنجا پرتاب می‌شود را داده است. آن‌ها (واشینگتن) نیز بسیار محتاط هستند.»

تایانی افزود که ایتالیا بسته کمکی دیگری را طی «هفته‌های آینده» به اوکراین ارسال خواهد کرد.

در عین حال اما او بار دیگر تاکید کرد که «حتی یک سرباز ایتالیایی را برای جنگ به اوکراین نخواهیم فرستاد، زیرا ما در جنگ با روسیه نیستیم.»

این در حالی است که برلین روز جمعه اعلام کرد که به اوکراین اجازه داده است تا از تسلیحات ارائه شده به آن از سوی آلمان برای حمله به اهدافی در روسیه استفاده کند.

مقامات آمریکایی روز گذشته گفتند واشینگتن تا حدی محدودیت‌های مشابه را لغو کرده است تا به اوکراین اجازه دهد از منطقه خارکیف شرقی هم مرز با روسیه دفاع کند.

مقامات امریکایی دلیل تغییر موضع واشینگتن را به بمباران روزانه روسیه بر خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، ارجاع دادند.

جلوگیری مجارستان از ورود اروپا به جنگ

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان امروز گفت که دولت مجارستان می‌خواهد از ورود اروپا به جنگ با روسیه جلوگیری کند.

اوربان طی یک گردهمایی در حمایت از سیاست دولت او در مخالفت با تشدید درگیری‌ها در اوکراین، گفت: «ما با ماموریت بزرگی روبرو هستیم که قبلاً آن را انجام نداده‌ایم. ما باید از ورود اروپا به جنگی که منجر به زوال آن می‌شود، جلوگیری کنیم.» وی گفت که «دولت مجارستان می‌داند چگونه این کار را انجام دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size