جوزپ بورل: شواهدی برای ارسال تسلیحات از چین به روسیه در دست نداریم

پکن جمعه اعلام کرد که شرکت در کنفرانس صلح اوکراین در ژوئن به میزبانی سوئیس، برایش «دشوار» خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه هیچ مدرکی مبنی بر ارسال تسلیحات از چین به روسیه در دست ندارد.

بورل در پاسخ به پرسش‌های شرکت‌کنندگان در مجمع «گفتگوی شانگری‌لا» در سنگاپور گفت: «چین متعهد شده است که سلاح (به روسیه) تحویل ندهد و ما هیچ مدرکی مبنی برای این امر (صادرات سلاح به روسیه) نداریم.»

چین که مناسبات بسیار نزدیکی با روسیه دارد، تمایلی به انتقاد از عملیات نظامی مسکو در اوکراین ندارد، اما پیشتر، کمک به میانجیگری در این مناقشه را پیشنهاد داده است.

شروط پکن برای مشارکت در اجلاس سوئیس

پکن، جمعه 11 خرداد، اعلام کرد که شرکت در کنفرانس صلح اوکراین در ژوئن به میزبانی سوئیس، برایش «دشوار» خواهد بود.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در این رابطه گفت: «ترتیب این نشست هنوز با الزامات چین و خواسته‌های جامعه بین‌المللی مغایرت دارد. به نحوی که مشارکت چین در آن را دشوار می‌سازد.»

دولت سوئیس به‌دنبال مشارکت گسترده از سراسر جهان در این اجلاس است که از 15 تا 16 ژوئن برگزار خواهد شد. سوئیس امیدوار است، راه را برای روند صلح در اوکراین، هموار کند.

از روسیه برای مشارکت در اجلاس سوئیس دعوت نشده است.

«رویترز» به نقل از منابع خود اعلام کرد، چین تاکید کرد که در این اجلاس شرکت نخواهد کرد و این دعوت را به دلیل «عدم رعایت شروط مشارکت» رد کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پنجشنبه، اعلام کرد که چین ممکن است کنفرانس صلحی را سازماندهی کند که روسیه و اوکراین بتوانند در آن شرکت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید