اختلافات میان اعضای شورای امنیت درباره پرونده موشکی کره شمالی تشدید شد

آمریکا و متحدانش در شورای امنیت سازمان ملل با چین و روسیه بر سر پرتاب موشک‌های کره شمالی درگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده و متحدان آن کشور مانند کره جنوبی و ژاپن عصر جمعه 11 خرداد با چین و روسیه در شورای امنیت بر سر پرتاب جدیدترین ماهواره‌ها و موشک‌های بالستیک کره شمالی و تهدیدهای پیونگ یانگ به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای که منجر به تشدید تنش‌ها در شمال شرق آسیا شده است، درگیر شدند.

اختلافات و تنش‌های لفظی به ویژه میان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان نشست علنی اضطراری این شورا پس از پرتاب ناموفق ماهواره تجسسی نظامی کره شمالی در 27 مه و همچنین پرتاب یک ماهواره دیگر با استفاده از فن‌آوری‌های موشک‌های بالستیک که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کند، تشدید شد.

از آغاز سال 2022 تاکنون کره شمالی بیش از 100 موشک با استفاده از این فناوری ممنوعه در راستای توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود پرتاب کرده است.

از سوی دیگر ایالات متحده و متحدانش در پاسخ به آزمایش‌های موشکی کره شمالی، تعداد تمرینات نظامی خود را در منطقه شرق آسیا افزایش دادند.

خالد خیاری، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره نشست شورای امنیت گفت که کشورهای مستقل حق دارند از فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز بهره ببرند، اما کره شمالی صراحتاً از انجام پرتاب با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک منع شده است و نقض مستمر آن معاهدات جهانی خلع سلاح هسته‌ای و منع گسترش آن را تضعیف می‌کند.

خیاری افزود:« ما عمیقا نگران تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره هستیم و برخی اقدامات عملی برای تنش‌زدایی، معکوس کردن پویایی خطرناک و ایجاد فضایی برای یافتن راه‌های دیپلماتیک مورد نیاز است».

از سوی دیگر کیم سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، تاکید کرد که پرتاب ماهواره‌های کشورش بر اساس قوانین بین‌المللی و معاهده فضایی «حق مشروع و جهانی یک کشور مستقل» است.

او خاطرنشان کرد که کشورش در ماه نوامبر موفق به پرتاب ماهواره شده است.

سفیر کره شمالی در سازمان ملل تاکید کرد که ماهواره‌های شناسایی نه تنها برای ارتقای توانمندی‌های دفاع از خود بلکه برای دفاع از حاکمیت کشور نیز ضروری است.

کیم خطاب به شورای امنیت گفت، گسترش برنامه‌‌های استراتژیک و رزمایش‌های جنگی تهاجمی توسط ایالات متحده در شبه‌جزیره کره و در منطقه همه رکوردها را شکسته و توازن نظامی را از بین برده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید