پیامدهای محکومیت ترامپ در دادگاه نیویورک بر انتخابات آمریکا

وکیل ترامپ: درخواست تجدیدنظر می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، پنج‌شنبه 10 خرداد، به عنوان اولین رئیس‌جمهوری این کشور محکوم به ارتکاب جرم شد.

با این حال، این میلیاردر جمهوری‌خواه همچنان می‌تواند کارزار انتخاباتی خود را برای بازگشت به کاخ سفید ادامه دهد. قانون اساسی ایالات متحده اجازه می‌دهد افراد دارای سابقه کیفری نیز رئیس‌جمهور شوند.

در جریان محاکمه ترامپ، تصاویر مختلفی از دادگاه نشان داد که او هنگام خواندن حکم چشمان خود را بسته بود. او با آرامش هیئت منصفه را، هنگام مذاکره برای تأیید حکم محکومیت، نگاه می‌کرد.

پس از دو روز مذاکره، هیئت منصفه 12 نفره اعلام کرد که ترامپ در تمامی 34 اتهام مجرم شناخته شده است. برای صدور حکم، اجماع اعضای هیئت منصفه ضروری بود.
خوان مرچان، رئیس دادگاه، زمان اعلام حکم را پنج‌شنبه، 11 ژوئیه تعیین کرد. تا زمان اعلام حکم، ترامپ بدون وثیقه آزاد شد.

تاریخ اعلام حکم تنها چهار روز قبل از نشستی است که او به عنوان نامزد رسمی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری، که در پنج نوامبر برگزار می‌شود، معرفی خواهد شد.

وکیل ترامپ: درخواست تجدیدنظر می‌کنیم

تاد بلانچ، وکیل مدافع ترامپ، اعلام کرد که تیم دفاعی در «اولین فرصت ممکن» برای حکمی که هیئت منصفه در نیویورک صادر کرد، درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

بلانچ به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت: «در اولین فرصت ممکن تجدیدنظر خواهیم کرد»، و اضافه کرد «در نیویورک، قوانین ایجاب می‌کنند که ابتدا حکم اعلام شود و سپس تجدیدنظر انجام شود».

قاضی به تیم دفاعی ترامپ تا 13 ژوئن فرصت داد تا استدلال‌های خود را قبل از صدور حکم ارائه کنند و دادستانی نیز تا 27 ژوئن فرصت دارد به این استدلال‌ها پاسخ دهد.

احتمال محکومیت ترامپ به حداکثر چهار سال زندان

ترامپ به طور نظری با محکومیت به زندان مواجه است، چرا که قانون در ایالت نیویورک برای جعل اسناد حسابداری مجازات حداکثر چهار سال زندان تعیین کرده است. اما این محکومیت می‌تواند، در صورتی که محکوم سابقه کیفری نداشته باشد، کاهش یابد. این امر شامل حال ترامپ نیز شود. او در زمان صدور حکم 78 ساله خواهد بود.

با توجه به نبود سابقه جنایی، قاضی می‌تواند او را به حبس تعلیقی یا انجام خدمات اجتماعی و جریمه مالی محکوم کند.

ترامپ یک ماه فرصت دارد دادگاه را از قصد تجدیدنظر خود مطلع کند و سپس چند ماه برای انجام رسمی این کار وقت خواهد داشت.

احتمالاً تجدیدنظر در حکم منجر به تعلیق تمام محکومیت‌های ناشی از آن خواهد شد، به ویژه اگر یکی از این محکومیت‌ها زندان باشد.

محکومیت ترامپ مانعی برای کاندیداتوری او در انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد بود. حتی اگر حکم زندان برای او صادر شود و به زندان برود، او می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

وضعیت بی‌سابقه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری

این حکم آمریکا را، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری پنج نوامبر، در وضعیتی بی‌سابقه قرار می‌دهد. در این انتخابات، ترامپ جمهوری‌خواه تلاش می‌کند برای بازگشت به کاخ سفید، بر جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات 81 ساله، پیروز شود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که رقابت بین ترامپ و بایدن بسیار نزدیک است. بر اساس نظرسنجی «رویترز/ایپسوس»، هرگونه محکومیت قضایی می‌تواند باعث کاهش حمایت ترامپ از سوی رأی‌دهندگان مستقل و جمهوری‌خواه شود.

یک منبع مطلع در کارزار ترامپ اظهار داشت که انتظار می‌رود حکم محکومیت قضایی، ترامپ را به انتخاب یک زن به عنوان معاون رئیس‌جمهوری تشویق کند. پس از محاکمه‌ای که پنج هفته به طول کشید و در آن استورمی دنیلز، بازیگر پورن، در مورد رابطه جنسی‌اش با ترامپ در سال 2006 شهادت داد، هیئت منصفه ترامپ را به جرم جعل اسناد محکوم کرد. امری که ترامپ آن را تکذیب می‌کند.

مایکل کوهن، دستیار سابق ترامپ، شهادت داد که ترامپ با پرداخت 130 هزار دلار برای خرید سکوت دنیلز، در آخرین هفته‌های پیش از انتخابات 2016، موافقت کرده بود. زمانی که ترامپ با اتهامات متعدد سوء رفتار جنسی نیز مواجه بود.

در نیویورک، جعل اسناد تجاری به‌طور معمول به عنوان یک تخلف محسوب می‌شود، اما دادستان‌های دفتر منهتن این اتهام را به جرم تبدیل کردند، زیرا، به گفته آن‌ها ترامپ کمک غیرقانونی به کارزار انتخاباتی خود را پنهان کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size