پولیتیکو: بایدن به اوکراین اجازه داد با تسلیحات آمریکایی به روسیه حمله کند

اوکراین هنوز حق ندارد از تسلیحات آمریکایی برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی یا اهداف نظامی در عمق خاک روسیه استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ایالات متحده که نخواستند نام‌شان فاش شود روز پنجشنبه به «پولیتیکو» گفتند که دولت بایدن مخفیانه به کی‌يف اجازه داده تا با استفاده از تسلیحات آمریکایی به داخل خاک روسیه در نزدیکی منطقه اشغالی خارکیف اوکراین حمله کند.

یک مقام آمریکایی در این باره به پولیتیکو گفت: «رئیس‌جمهوری اخیراً به تیم خود دستور داد تا اطمینان حاصل کند که اوکراین می‌تواند از سلاح‌های آمریکایی برای اهداف ضدحمله‌ای در خارکیف استفاده کند تا بتواند به نیروهای روسی که آنها را هدف قرار می‌دهند یا آماده ضربه زدن هستند پاسخ دهد.»

اوکراین اکنون می‌تواند از تسلیحات ارائه‌شده توسط آمریکا مانند راکت‌ها و پرتابگرهای موشکی برای سرنگونی موشک‌های روسی که به سمت خارکیف پرتاب شده‌اند، زدن نیروهایی که در مرز روسیه در نزدیکی این شهر تجمع کرده‌اند، و سرنگون کردن بمب‌افکن‌های روسی استفاده کند.

با این وجود، به گفته مقامات آمریکایی، اوکراین هنوز حق ندارد از تسلیحات آمریکایی برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی روسیه یا پرتاب موشک‌های دوربرد برای ضربه زدن به اهداف نظامی در عمق خاک روسیه استفاده کند.

به گفته پولیتیکو، این یک تغییر چشمگیر در رویکرد آمریکا است. دولت بایدن در ابتدا گفته بود مایل به درگیری مستقیم با روسیه نیست چرا که جنگ را تشدید می‌کند. اما بدتر شدن شرایط اوکراین در میدان نبرد بر اثر پیشروی‌های روسیه و بهبود موقعیت آن در خارکیف باعث شد رئیس‌جمهوری نظرش را تغییر دهد.

متحدان اصلی ایالات متحده مانند بریتانیا و فرانسه پیشتر گفته بودند که اوکراین باید حق حمله به داخل روسیه با استفاده از تسلیحات غربی را داشته باشد. قانونگذاران هر دو حزب آمریکا نیز به طور علنی و غیرعلنی از این اقدام حمایت کرده‌اند، و مقامات ارشد ارتش ایالات متحده پشت درهای بسته به کنگره اطلاع داده‌اند که کاهش محدودیت‌ها روی اوکراین «ارزش نظامی» دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید