پنتاگون: روسیه از موشک‌های ساخت کره شمالی در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند

تحلیلگران هشدار دادند که افزایش اخیر آزمایش و ساخت مهمات توپخانه و موشک‌های کروز از سوی پیونگ یانگ چه بسا مقدمه‌ای برای ارسال محموله‌های این تسلیحات به روسیه برای استفاده از آنها علیه کی‌یف باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واشینگتن اعلام کرد که به گزارش وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون»، تجزیه و تحلیل لاشه موشک‌ها برای اثبات اتهامات مطرح شده علیه مسکو از چند ماه پیش، نشان داد که روسیه از موشک‌های بالستیک ساخت کره شمالی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است.

آژانس اطلاعات دفاعی «پنتاگون» با تکیه بر تصاویر منابع باز تایید کرد که بخش‌هایی از لاشه موشک‌ها پیدا شده در منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین در ماه ژانویه، متعلق به یک موشک بالستیک کوتاه برد ساخت کره شمالی است.

این آژانس اطلاعاتی، تصاویر این لاشه را با تصاویر موشک کره شمالی که پیشتر توسط رسانه‌های رسمی در پیونگ یانگ منتشر شده بود، مقایسه کرد.

این آژانس در بیانیه‌ای که چهارشنبه همراه با انتشار این گزارش منتشر کرد، مدعی شد که «تحلیل‌ها تأیید می‌کند، روسیه از موشک‌های بالستیک ساخت کره شمالی در جنگ خود در اوکراین استفاده می‌کند»

کره جنوبی پیشتر پیونگ یانگ را به ارسال کانتینرهای حاوی مهمات به روسیه در نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه پیونگ یانگ و مسکو متهم کرده بود.

با این حال، کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در ماه مه ضمن رد این اتهامات، آنها را «احمقانه» توصیف کرد و افزود که کشورش، قصد ندارد «توانمندی‌های فناوری نظامی خود را به هیچ کشوری صادر کند».

از سویی تحلیلگران هشدار دادند که افزایش اخیر آزمایش و ساخت مهمات توپخانه و موشک‌های کروز از سوی پیونگ یانگ، چه بسا مقدمه‌ای برای ارسال محموله‌های این تسلیحات به روسیه برای استفاده از آنها علیه کی‌یف باشد.

وزارت دفاع کره جنوبی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فرانسه گفت که هیچ اظهارنظری در مورد این گزارش پنتاگون ندارد.

روابط مسکو و پیونگ یانگ پس از تهاجم روسیه به اوکراین از اوایل سال 2022 ، وارد فاز همگرایی شد و رهبر کره شمالی طی سفری نادر به خارج از کشور، سال گذشته راهی روسیه شد.

کرملین نیز هفته گذشته اعلام کرد که در حال تدارک سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به کره شمالی است. این نخستین سفر پوتین از سال 2000 به پیونگ یانگ خواهد بود که طی آن با کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون دیدار کرد.

روسیه در مارس گذشته از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل استفاده کرد تا از تمدید مأموریت هیئت کارشناسان سازمان ملل برای نظارت بر تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه کره شمالی جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید