وزرای دفاع آمریکا و چین پس از 18 ماه برای بررسی «اختلافات عمیق» دیدار کردند

وزیر دفاع آمریکا به همتای چینی خود گفت پکن نباید از تحولات سیاسی تایوان به عنوان بهانه‌ای برای «اقدامات زورگویانه» استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و دنگ جون، وزیر دفاع چین، جمعه 11 خرداد، برای بحث و گفت‌وگو درباره اختلافات عمیق دو کشور، به‌ویژه درمورد جزیره تایوان، در سنگاپور دیدار کردند. این اولین دیدار مستقیم بین دو مقام ارشد نظامی آمریکا و چین پس از سال 2022 است.

سخنگوی وزارت دفاع چین در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد این دیدار «مثبت، عملی و سازنده» بود و در آن اختلاف‌نظر دو کشور درباره تایوان، جنگ روسیه و اوکراین و جنگ غزه بررسی شد.

وزیر دفاع چین در این دیدار به همتای آمریکایی خود هشدار داد که واشینگتن از دخالت در مناقشه تایوان خودداری کند. تایوان جزیره‌ای است که چین آن را بخشی از خاک خود می‌داند. وزیر چینی تأکید کرد حمایت واشینگتن از تایوان ناقض «اصل چین واحد» است.

در مقابل، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد آستین در این دیدار نگرانی‌های خود درباره فعالیت‌های نظامی چین را اعلام کرد. یک مقام ارتش آمریکا گفت: «آستین نگرانی خود را نسبت به فعالیت‌های تحریک‌آمیز اخیر ارتش چین در تنگه تایوان ابراز و تأکید کرد که چین نباید از تحولات سیاسی در تایوان به‌عنوان بهانه‌ای برای اقدامات زورگویانه استفاده کند.»

این مذاکرات کم‌سابقه بین دو کشور می‌تواند به کاهش تنش‌ها در مسائل مختلف، از جمله تایوان، کمک کند. یکی از اعضای هیئت آمریکایی گفت که این دیدار در هتل شانگری‌لا در سنگاپور برگزار شد و اولین گفت‌وگوی مستقیم بین وزرای دفاع دو کشور در 18 ماه گذشته بود.

اختلاف‌های واشینگتن و پکن

اختلافات درباره تایوان، که از حمایت واشینگتن برخوردار است، یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین دو کشور است. چین همچنین از افزایش همکاری نظامی آمریکا با کشورهای آسیا و اقیانوس آرام، به‌ویژه فیلیپین، ناراضی است.

پکن در سال‌های اخیر به شدت بر مطالبات خود در دریای جنوبی چین، که شامل ساخت جزایر مصنوعی و نظامی‌سازی آن‌ها می‌شود، تأکید کرده است. مذاکرات نظامی آمریکا و چین در اواخر سال 2022 در پی سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، متوقف شد و با انهدام بالن «جاسوسی» چین در آمریکا این تنش‌ها افزایش یافت.

توافق برای از سرگیری مذاکرات

پس از نشست بین شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در نوامبر سال گذشته، دو طرف برای ازسرگیری مذاکرات نظامی در سطوح بالا توافق کردند. آستین و دنگ در آوریل نیز تلفنی صحبت کردند، اما بخش عمده‌ای از گفت‌وگوهای نظامی مستقیم که پس از سفر پلوسی متوقف شده بود، هنوز از سر گرفته نشده است.

بایدن و شی در نشست خود توافق کردند کانالی برای ارتباط بین «فرماندهی منطقه هند و اقیانوس آرام آمریکا» و فرماندهان چینی مسئول عملیات نظامی در نزدیکی تایوان، ژاپن و دریای جنوبی چین ایجاد شود. یک مقام آمریکایی به‌تازگی بر اهمیت برگزاری گفت‌وگوهای مستقیم بین این فرماندهان تأکید کرده است.

آستین و دنگ همچنین در نشست شانگری‌لا سخنرانی خواهند کرد و به موضوعات حساس بین دو کشور خواهند پرداخت. آستین در رسانه اجتماعی «ایکس»‌ اعلام کرد که به سنگاپور رسیده و قصد دارد با همتایان منطقه‌ای خود برای تقویت «دیدگاه منطقه آزاد و باز» همکاری کند.

دیدار بین وزیر دفاع دو کشور در حاشیه نشست امنیتی شانگری‌لا برگزار شد که سالانه رهبران دفاعی از سراسر جهان را گردهم می‌آورد و به معیاری برای روابط آمریکا و چین تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید