یک مقام آمریکایی ادعای حوثی‌ها مبنی بر هدف گرفتن ناو هواپیمابر آیزنهاور را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، جمعه 11 خرداد، اعلام کرد این شبه‌نظامیان به ناو هواپیمابر آمریکایی آیزنهاور در دریای سرخ حمله موشکی کردند. این حمله در پاسخ به حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها در استان‌های صنعا، حدیده و تعز در یمن انجام شد. سریع گفت: «نیروهای موشکی و دریایی حوثی‌ها عملیات نظامی مشترکی را علیه ناو هواپیمابر آیزنهاور اجرا کردند که با استفاده از موشک‌های کروز و بالستیک انجام شد.»

از سویی یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با «العربیه» اظهارات سخنگوی گروه شبه‌نظامی حوثی در یمن مبنی بر هدف گرفتن ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» در دریای سرخ را تکذیب کرد و در این‌باره گفت:« ناو هواپیمابر آیزنهاور هدف گرفته نشده است».

حوثی‌ها تهدید کرده‌اند که در پاسخ به حملات آمریکا و بریتانیا، شمار حملات خود به ناوبری دریایی را افزایش خواهند داد. محمد البخیطی، یکی از مقام‌های حوثی، در رسانه اجتماعی «ایکس» تهدید کرد حملات کشورهای غربی کارزار این گروه برای تهدید ناوبری دریایی را متوقف نخواهد کرد. او نوشت: «ما به هر تنشی با تنش پاسخ خواهیم داد.»

این مقام حوثی تأکید کرد که حملات هوایی آمریکا و متحدانش «تأسیسات غیرنظامی مانند ایستگاه‌های رادیویی، بنادر و زیرساخت‌های ارتباطاتی» حوثی‌ها را هدف قرار داده است.

پاسخ آمریکا و بریتانیا به حملات حوثی‌ها

جنگنده‌های آمریکایی و بریتانیایی، شب گذشته، به مناطقی در غرب یمن حمله کردند. حوثی‌ها می‌گویند در جریان این حملات 16 نفر کشته و بیش از 30 تن زخمی شدند.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که این حملات با هدف تضعیف توانایی‌ نظامی حوثی‌ها انجام شده است. وزارت دفاع بریتانیا در این زمینه به «داده‌های اطلاعاتی» اشاره کرد که تایید می‌کنند، دو موضع در منطقه حدیده در انجام حملات علیه ناوبری دریایی نقش داشته‌اند. در بیانیه وزارت دفاع بریتانیا آمده است که حوثی‌ها از منازل مسکونی، در این منطقه، به‌منظور ذخیره‌ مهمات و کنترل از راه دور پهپادهای انفجاری استفاده کرده‌اند.

کارزار حوثی‌ها علیه ناوبری دریایی در دریای سرخ

از نوامبر سال گذشته تاکنون، حوثی‌ها ده‌ها حمله موشکی و پهپادی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند این کشتی‌ها با اسرائیل در ارتباط بوده یا به سوی بنادر این کشور حرکت می‌کنند.

واشنیگتن، در پاسخ، یک ائتلاف دریایی بین‌المللی برای حفاظت از ناوبری در این منطقه راهبردی، که 12 درصد از تجارت جهانی از آن عبور می‌کند، رهبری می‌کند. حملات آمریکا و بریتانیا علیه شبه‌نظامیان حوثی از ژانویه سال جاری آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید