بلینکن در پاسخ به روسیه و اتهام «کنار زدن رقبای سیاسی»: این کاری است که شما می‌کنید

کاخ کرملین اتهامات مطرح شده علیه رئیس جمهوری پیشین آمریکا را تلاشی برای حذف رقبا توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه یازدهم خرداد، به اظهارات سخنگوی کرملین که در آن گفته بود محکوم شدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، نشان می‌دهد که کاخ سفید رقبا و مخالفان خود را حذف می‌کند، واکنش نشان داد.

بلینکن در جریان نشست ناتو در «پراگ» به خبرنگاران گفت: «من می‌گویم که این یک مورد کلاسیک از فرافکنی است»، به این معنی که یک طرف سعی می‌کند تا دیگران را به انجام کاری که خودش مرتکب می‌شود، متهم کند.

وزیر خارجه آمریکا از اظهارنظر بیشتر در مورد حکم صادره علیه ترامپ، از جمله این‌که آیا موضوع این حکم را در دیدار با همتایان خود در ناتو مطرح کرده است، خودداری کرد و گفت که درباره سیاست داخلی آمریکا صحبت نمی‌کند.

اتهام حذف رقبای سیاسی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران در مسکو گفت که محکومیت ترامپ توسط هیئت منصفه دادگاه نیویورک در مورد 34 اتهام پرونده پرداخت «حق‌السکوت» به یک ستاره فیلم‌های پورن نشان می‌دهد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، رقبای سیاسی خود را «حذف» می‌کند.

پسکوف در پاسخ به سؤال خبرگزاری «تاس» به خبرنگاران گفت: «ما دوست نداریم مردم خارج از کشور در مورد تصمیمات دادگاه‌های ما صحبت کنند و ما نیز به نوبه خود سعی می‌کنیم در مورد تصمیمات دیگر در کشورهای ثالث و داستان ترامپ اظهار‌نظر نکنیم. اگر به طور کلی در مورد ترامپ صحبت کنیم، «معلوم است که رقبای سیاسی در آنجا با تمام ابزارهای قانونی و غیرقانونی ممکن، حذف می‌شوند».

به گفته پسکوف، این مساله (حذف رقبای سیاسی) «با چشم غیرمسلح برای جهان قابل مشاهده است.»

ترامپ که در گذشته تحسین خود را از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ابراز کرده بود، به دنبال بازگشت به کاخ سفید در انتخابات نوامبر است. او اولین رئیس جمهوری ایالات متحده است که مجرم شناخته شده و به زندان محکوم می‌شود.

بایدن به شدت از پوتین به خاطر حمله به اوکراین و بدرفتاری با زندانیان از جمله الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، که در ماه فوریه در زندانی دور افتاده در این کشور درگذشت، انتقاد کرده بود.

وضعیت بی‌سابقه قبل از انتخابات

این حکم صادره علیه ترامپ، آمریکا را در آستانه انتخابات ریاست‌ جمهوری پنجم نوامبر در وضعیتی بی‌سابقه قرار می‌دهد. در این انتخابات، ترامپ جمهوری‌خواه تلاش می‌کند برای بازگشت به کاخ سفید، بر جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات 81 ساله، پیروز شود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که رقابت بین ترامپ و بایدن بسیار نزدیک است. بر اساس نظرسنجی «رویترز/ایپسوس»، هرگونه محکومیت قضایی ممکن است به کاهش حمایت‌های رأی‌دهندگان مستقل و جمهوری‌خواه از ترامپ منجر شود.

یک منبع مطلع در کارزار انتخاباتی ترامپ، اظهار داشت که انتظار می‌رود حکم محکومیت قضایی، ترامپ را به انتخاب یک زن به عنوان معاون رئیس جمهوری تشویق کند. پس از محاکمه‌ای که پنج هفته به طول کشید و در آن استورمی دنیلز، بازیگر پورن، در مورد رابطه جنسی‌اش با ترامپ در سال 2006 شهادت داد، هیئت منصفه ترامپ را به جرم جعل اسناد محکوم کرد. امری که ترامپ آن را تکذیب می‌کند.

مایکل کوهن، دستیار سابق ترامپ، شهادت داد که ترامپ با پرداخت 130 هزار دلار برای خرید سکوت دنیلز، در آخرین هفته‌های پیش از انتخابات 2016، موافقت کرده بود. زمانی که ترامپ با اتهامات متعدد سوءرفتار جنسی نیز مواجه بود.

در نیویورک، جعل اسناد تجاری به‌طور معمول به عنوان یک تخلف محسوب می‌شود، اما دادستان‌های دفتر منهتن این اتهام را به جرم تبدیل کردند، زیرا، به گفته آن‌ها ترامپ کمک غیرقانونی به کارزار انتخاباتی خود را پنهان کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید