چراغ سبز بایدن به اوکراین؛ آیا اروپا برای جنگ با روسیه آماده می‌شود؟

دبیرکل «ناتو» از اهمیت تهدیدهای مسکو در خصوص تشدید واکنش خود در قبال استفاده اوکراین از تسلیحات آمریکایی در خاک روسیه کاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان اعلام کرد که اروپا به دلیل مشارکت فزاینده خود در منازعه مسلحانه در اوکراین، وارد مرحله آمادگی برای جنگ با روسیه شده است.

این موضع نخست‌وزیر مجارستان در حالی مطرح شد که رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین برای حمله در خاک روسیه در دفاع از خارکیف با استفاده از تسلیحات آمریکایی، چراغ سبز داد.

اوربان در گفت‌وگو با یک رادیو محلی با اشاره به این که نشانه‌های جدیدی مبنی بر آماده شدن اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» برای اقدام نظامی وجود دارد، خاطرنشان کرد: «ورود به جنگ با برداشتن یک گام اتفاق نمی‌افتد».

به گفته نخست‌وزیر مجارستان، «سه فاز بررسی، تدارک و انهدام وجود دارد و اکنون ما گفت‌وگوها را تکمیل کرده و در مرحله تدارک هستیم و در فاصله بسیار کمی از مرحله انهدام قرار داریم».

واکنش دبیر کل ناتو

از سویی ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»، جمعه، سعی کرد از اهمیت تهدیدهای مسکو به تشدید تنش‌ها پس از موافقت آمریکا با استفاده اوکراین از تسلیحات آمریکایی برای حمله به اهدافی در داخل خاک روسیه بکاهد.

استولتنبرگ در جریان نشست وزرای خارجه «ناتو» در پراگ به خبرنگاران گفت: «هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. این بخشی از تلاش‌های پرزیدنت پوتین برای جلوگیری از حمایت اعضای ناتو از اوکراین است».

این در حالی است که یک مقام آمریکایی روز گذشته اعلام کرد که بایدن ضمن شروطی معین به اوکراین برای حمله به اهدافی در خاک روسیه در نزدیکی خارکیف، چراغ سبز داد در حالی که پیشتر با این کار مخالفت می‌کرد.

این منبع افزود: «رئیس جمهوری، تیم خود را موظف کرد تا نسبت به قدرت اوکراین در استفاده از تسلیحات آمریکایی برای اجرای ضد حمله در منطقه خارکیف، در پاسخ به حمله نیروهای روسی یا آمادکی برای حمله این نیروها به خارکیف، اطمینان یابند»

این منبع افزود که آمریکا همچنان با حملات اوکراین به عمق خاک روسیه مخالفت می‌ورزد.

ممنوعیت استفاده از موشک‌های «اتاکمس»

طبق گفته این منبع، «موضع ما در ممنوعیت استفاده از موشک‌های اتاکمس و اجرای حملات در عمق خاک روسیه، تغییر نکرده است».

برد موشک‌های دور برد «اتاکمس»که آمریکا در اختیار اوکراین گذاشته، به 300 کیلومتر می‌رسد.

موضع بلینکن

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه اشاره داشت که واشینگتن موضع خود را در خصوص حملات اوکراین به خاک روسیه، تغییر داده است.

تغییر موضع بایدن پس از هفته‌ها گفتگوهای فاش نشده میان کاخ سفید، مقامات ارشد ارتش و وزارت امور خارجه آمریکا، پس از آغاز حمله روسیه به منطقه خارکیف در 10 مه صورت گرفت.

کی‌یف در 13 مه برای استفاده از تسلیحات آمریکایی در حمله به اهدافی در خاک روسیه درخواست مجوز کرد و بایدن در 15 مه، مجوز اولیه را صادر کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو» در آغاز نشست دو روزه وزرای خارجه این پیمان دفاعی در پنجشنبه، خواستار دادن مجوز استفاده از این تسلیحات به کی‌یف شد.

تغییر موضع مکرون

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز سه‌شنبه با تغییر موضع خود گفت که باید به اوکراین اجازه داده شود پایگاه‌هایی در روسیه را که از آنها برای حمله استفاده می‌شود، «نابود کند».

با این حال، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان ضمن تاکید بر این که اوکراین باید در چارچوب قانون عمل کند، افزود که برلین به کی‌یف، تسلیحاتی برای حمله به روسیه نداده است.

از سوی دیگر، کشورهای هم‌پیمان، از جمله بریتانیا و هلند، تأکید دارند که کی‌یف از حق استفاده از تسلیحات ساخت این کشورها برای حمله به اهداف نظامی در روسیه، برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید