برزیل سفیر خود در اسرائیل را برکنار کرد

وزارت خارجه برزیل اعلام کرد که تا زمان انتصاب سفیر جدید، سفارت این کشور در تل‌آویو توسط کاردار برزیل اداره خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی برزیل روز چهارشنبه اعلام کرد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل، سفیر این کشور در اسرائیل را از سمت خود برکنار کرد و او را به عنوان نماینده ویژه برزیل در سازمان ملل منصوب کرد و به ژنو فرستاد.

به گزارش «رویترز»، برکناری فردریکو مایر چند ماه پس از آن صورت گرفت که لولا وی را به برزیل فراخواند. فراخوان مایر به دنبال آن صورت گرفت که یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، وی را احضار کرد و به او گفت که دولت متبوعش لولا را به عنوان «عنصر نامطلوب» می‌شناسد.

دلیل این اقدام اسرائیل این بود که رئیس‌جمهوری برزیل جنگ اسرائیل در غزه را به «هولوکاست» تشبیه کرده بود. مایر از زمان فراخوانده شدن به کشورش به اسرائیل بازنگشته بود. او اکنون به عنوان نماینده ویژه برزیل در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی در ژنو خدمت خواهد کرد.

وزارت خارجه برزیل متعاقب آن در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر جدید برزیل در اسرائیل در زمان مناسب معرفی خواهد شد، و تا آن زمان سفارت این کشور در تل‌آویو توسط کاردار برزیل اداره خواهد شد.

اسرائیل از زمان حمله شبه‌نظامیان حماس در 7 اکتبر 2023که طی آن حدود 1200 نفر کشته و بیش از 250 نفر گروگان گرفته شدند، برای از بین بردن حماس، که بر غزه حکومت می‌کند، جنگی گسترده را آغاز کرده است. تخمین زده می‌شود که نزدیک به 130 گروگان اسرائیلی هنوز در غزه اسیر حماس هستند.

به گفته رویترز، مقامات بهداشتی نوار غزه می‌گویند بیش از 36000 فلسطینی در این جنگ کشته شده‌اند. اسرائیل می‌گوید که می‌خواهد آخرین گروه‌های اصلی جنگجویان حماس که در شهر رفح پنهان شده‌اند را ریشه‌کن کند و گروگان‌ها را نجات دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید